Povećati osobnu zapošljivost i unaprijediti usklađenost vještina sa zahtjevima tržišta rada, promovirati kapacitete poduzeća u privatnom sektoru za otvaranje formalnih radnih mjesta, osigurati uključivanje osoba u nepovoljnom položaju na tržište rada kroz efektivnije aktivne politike tržišta rada te osnažiti upravljanje tržištem rada i povećati kapacitete za provođenje politike - četiri su strateška cilja Strategije zapošljavanja u Federaciji BiH od 2023. do 2030., piše Vecernji.ba. Riječ je o dokumentu koji je nedavno usvojila Vlada Federacije BiH, a na prijedlog Federalnog ministarstva rada i socijalne skrbi. Kada je riječ o prvom cilju - povećati osobnu zapošljivost i unaprijediti usklađenost vještina sa zahtjevima tržišta rada, on ima, kako se navodi u ovoj strategiji, dva kvantitativna cilja, odnosno smanjenje broja osoba s niskim kvalifikacijama za 10 posto i povećanje broja osoba koje rade na poslovima koji odgovaraju njihovim kvalifikacijama za 20 posto.
Vještine i usklađenost
Unaprjeđenje situacije na tržištu rada zahtijeva konkurentna poduzeća koja su u stanju otvoriti veći broj kvalitetnih radnih mjesta, što se pak ogleda kroz drugi strateški cilj - promovirati kapacitete poduzeća u privatnom sektoru za otvaranje formalnih radnih mjesta. U okviru ovog cilja kvantitativni cilj je povećati broj zaposlenih (15 - 64) za 10 posto i smanjiti neformalnu zaposlenost za pet posto.
Bolji ishodi zapošljivosti, smanjenje neusklađenosti vještina i jačanje kapaciteta privatnog sektora za otvaranje većeg broja kvalitetnijih radnih mjesta sami po sebi nisu dovoljni da se jamči tranzicija za školovanje na rad osoba koje nisu školovane ili osposobljene ili nemaju radno iskustvo ili se nalaze u riziku od dugotrajne nezaposlenosti. Prema podacima iz strategije, kroz treći cilj - osigurati uključivanje osoba u nepovoljnom položaju na tržište rada kroz efektivnije aktivne politike tržišta rada nastojat će se smanjiti broj osoba koje se nalaze u nepovoljnom položaju, a kojima se pružaju prilagođene usluge zapošljavanja i aktivni program tržišta rada za 20 posto te povećanje broja korisnika novčane naknade za slučaj nezaposlenosti koji nalaze zaposlenje i ostvaruju pomak s pomoći na rad za 10 posto, piše portal Večernjeg lista BiH.
Za ostvarenje užih ciljeva iz strategije zapošljavanja potrebni su efektivni mehanizmi upravljanja i unaprjeđenja kapaciteta institucija tržišta rada odgovornih za njezinu provedbu. Kada je riječ o četvrtom strateškom cilju - osnažiti upravljanje tržištem rada i povećati kapacitete za provođenje politike, on ima jedan kvalitativni cilj, a to je unaprjeđenje učinkovitosti institucija tržišta rada za ostvarenje ciljeva iz strategije zapošljavanja.
Kako je navedeno u pregledu ovog dokumenta, strategija zapošljavanja je ambiciozna i akcijski orijentirana platforma koja postavlja glavne reforme i mjere koje će se provoditi u Federaciji u području zapošljavanja u razdoblju od 2023. do 2030. godina. Federalni ministar rada i socijalne skrbi Adnan Delić naglasio je kako je ova strategija ključni, temeljni dokument na kojem će se temeljiti programi i politike zapošljavanja u Federaciji za sljedećih sedam godina. Istaknuo je kako će Vlada FBiH kroz ovu strategiju nastojati ispuniti četiri uža strateška cilja kojima je ishod povećanje osobne zapošljivosti.
Povećati zapošljavanje
- Putem dodatne profesionalne edukacije i prekvalifikacije nastojat ćemo uskladiti znanja i potrebne vještine sa zahtjevima tržišta rada kako bi svi imali priliku tražiti posao ovdje, a ne preko granice, čak i kad su obrazovanjem osposobljeni za jedan posao, a na tržištu izražene potrebe za drugim zanimanjima. Brzim programima prekvalifikacije predviđenim kroz programe i mjere aktivnih politika zapošljavanja nastojat ćemo premašiti taj jaz između ponude i potražnje na tržištu rada - objasnio je. Dodao je kako je već u suradnji s Međunarodnom organizacijom rada pokrenut niz aktivnosti na provođenju jamstva za mlade, novog modela zapošljavanja za tzv. NEET generaciju - mlade do 30 godina koji nemaju zaposlenje, a i nisu više u sustavu obrazovanja. Također, s organizacijom UN Women radi se na realizaciji preporuka osnovne studije za ekonomiju brige koja prepoznaje visoku neaktivnost žena na tržištu rada, i to zbog obveza koje se ubrajaju u kategoriju poslova brige, odnosno neplaćenih poslova u obitelji i kućanstvu. - Ova strategija upravo nam daje polazište za provođenje programa aktivnih mjera zapošljavanja tih kategorija u društvu, i to putem programa i politika koje ćemo zasnivati na strategiji.
To će doprinijeti većoj zapošljivosti i ujedno smanjenju siromaštva, odlaska mladih te, nadamo se, dugoročno oporavku društva - zaključio je Delić. Inače, strategija zapošljavanja izrađena je i u skladu s glavnim međunarodnim dokumentima koji su relevantni za Federaciju u području politike zapošljavanja. Izrada Strategije zapošljavanja u Federaciji BiH od 2023. do 2030. predviđena je i programom rada Vlade FBiH u cilju unaprjeđenja oblasti zapošljavanja u Federaciji, a dokument će biti upućen Parlamentu Federacije BiH radi razmatranja i usvajanja.
Brzom prekvalifikacijom i dodatnom edukacijom osigurati radnu snagu
Još nema komentara
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.