Majčina dušica zapravo je biljka iz roda timijana, a raste u grmovima s malim listićima i tamnoružičastim do tamnocrvenim cvjetovima. Može se vidjeti na sunčanim i suhim mjestima, na livadama, kamenjarima i u vrtovima. Bere se za vrijeme cvjetanja, od svibnja do rujna, pri čemu se škarama reže samo gornji dio lisnatih grančica.
Neki je zovu još i bakina dušica, vrtni timijan, čabrac, divlji bosiljak, bukovica i tamjanika. Najpoznatija je kao odličan prirodni lijek kod dišnih infekcija i kašlja, a može se koristiti i u prehrani kao začin.
Kako se radi čaj od majčine dušice?
Čaj od majčine dušice radi se vrlo jednostavno. U šalicu se stavi jedna žlica majčine dušice i prelije se vrućom vodom. Šalica se poklopi i tako treba stajati do pola sata, a potom se čaj procijedi i spreman je za konzumaciju.
Važno da je šalica poklopljena kako sva ljekovita svojstva ne bi isparila, ali i da se stavi pravilna količina čaja, ni previše ni premalo. Pije se tri puta dnevno, u gutljajima.
Za što se sve koristi čaj od majčine dušice?
Majčina dušica sve blagodati može zahvaliti svojem sastavu jer je bogata vitaminima i mineralima. Tako sadrži puno vitamina C, kalija i magnezija. Upravo zato je i dobra za organizam. Može se koristiti za kašalj, za bolju probavu, protiv mamurluka, za smirenje. Prednosti ovog čaja su:
1. Olakšava dišne puteve
Ovaj čaj je lijek za kašalj, kao i za prehlade, upale sinusa ili bronhitis. Osim toga, može se i grgljati kod upala grla. Još bolje rezultate dat će inhaliranje čaja pri čemu će se omogućiti lakše iskašljavanje sekreta.
2. Osigurava bolju probavu
Majčina dušica će pomoći kod zdravlja probave jer sprječava razvoj loših bakterija te stvara dobro okruženje u crijevima i jača želudac. Dobra je i kod proljeva, grčeva u crijevima, nadutosti, ali i kod bolova u trbuhu.
3. Pomaže kod urinarnih infekcija
Čaj od majčine dušice djeluje na bakterije u urinarnom traktu te potiče mokrenje čime se bakterije izbacuju iz tijela.
4. Služi za smirenje
Majčina dušica sadrži sastojak karvakrol koji smanjuje stres, ali i umiruje živčani sustav. Također, pomaže i kod glavobolja i opuštanja mišića. Ovaj čaj će vas odlično smiriti prije spavanja, pogotovo u kombinaciji s matičnjakom i mentom.
5. Spas je za menstruaciju
Ovaj čaj također može pomoći i ženama jer potiče i regulira menstruaciju, a može ublažiti i menstrualne bolove, baš kao i čaj od stolisnika.
Ipak, treba biti oprezan kod korištenja ovog čaja jer neki ljudi mogu imati alergijsku reakciju na majčinu dušu, dok u rijetkim slučajevima može doći do usporavanja zgrušavanja krvi. Također, kod trudnica majčina dušica može izazvati preuranjene trudove pa bi je trebale izbjegavati.
Zaključak
Majčina dušica koristi se kao začin za brojna jela, ali i za izradu čajeva. Ova biljka bogata je mineralima i vitaminima, a ispravno napravljen čaj može olakšati mnoge tegobe u tijelu. Čaj od majčine dušice najpoznatiji je kao lijek za kašalj, ali nećete pogriješiti, ako ga koristite i za neke druge probleme.