Valjda je to, uz sve prednosti, prokletstvo krša - stoljećima je Popovo polje plavilo od polovine listopada pa do početka svibnja. Samo barkom moglo s jednog na drugi kraj 1 - 3 km širokog, a 37 km dugačkog Popova polja, piše Večernji list BiH.
70-ih godina 20. stoljeća rijeka Trebišnjica, kao glavni nositelj plavnih voda, ukroćena je, korito betonirano, a glavnina voda, umjesto prema prirodnom zapadu, usmjerena prema jugoistoku za potrebe HE Dubrovnik. No, milenijsko bogatstvo voda “pio” je nezasitni krš pa je prostoru općine Ravno oko 324 četvorna kilometra ostalo samo nekoliko slabašnih izvora.
Značajniji iskoraci
Voda je na tom prostoru i kada je polje plavilo i sada, kada ne plavi, bila pitanje opstanka, posebice danas. Stoga je vodoopskrba posljednjih desetljeća bila jedan od prioriteta. Na tom planu u posljednje vrijeme prave se značajniji iskoraci. - Infrastruktura je problem svih lokalnih zajednica, pa tako i općine Ravno. Mi smo kroz projekte započete ranije, neke i prije 20-ak godina, kao što je projekt vodoopskrbe prostora općine Ravno, dijela koji se od Hutova veže za Ravno i nastavka druge faze prema naselju Trebinja, konačno, nakon toliko vremena, uspjeli u Trebinju dovesti vodu, uraditi priključke na sve stambene objekte i okolna naselja. Ove je godine u cijelosti završeno naselje Dužica i dio naselja Trebinja. Do kraja godine završavamo cijelo naselje Trebinja. To je sjeverozapadni dio općine koji gravitira Slanom. Projekt je bio financijski zahtjevan, trebalo je podići vodu s razine nekadašnje željezničke pruge iz naselja Turkovići, preko Pećine i Zagorca do Trebinje i usput opskrbiti sva ta sela. To smo realizirali posljednjih 10-ak godina, a u posljednje tri intenzivno - kaže načelnik općine Ravno Andrija Šimunović. - Drugi projekt vodoopskrbe, također vrlo značajan, je na jugu općine. To je prostor Ivanice, gdje imamo najveći broj doseljavanja, uglavnom obitelji s prostora Dubrovnika koje tamo nemaju riješeno stambeno pitanje, pa su tu našle svoj dom. Dogovorom s RH, odnosno Hrvatskim vodama, i međudržavnim ugovorom za prečišćene vodoopskrbne sustave, provode se aktivnosti. Trenutačno je za dio koji se odnosi na općinu Ravno u tijeku izrada glavnog projekta vodoopskrbe i odvodnje - i fekalne i oborinske, te izrada projekta prečistača. Iz RH Grad Dubrovnik s Hrvatskim vodama priprema dokumentaciju, ishodovanje svih potrebnih dokumenata za polaganje cjevovoda od Komolca, Rijeke Dubrovačke, preko Brgata do Ivanice. Projekt je i financijski i tehnički zahtjevan pa će trebati vremena, ali je bitno početi i temeljito raditi - kaže načelnik.
Zaštititi izvorište
- Nažalost, sada stanovnici Ivanice, juga općine Ravno, vodu dovlače cisternama i plaćaju je 10, pa i više KM po kubiku, što je neizdrživo za brojnije obitelji s više djece. Nastojimo im pomoći na svaki način trenutačno stanje premostiti dok se ne riješi stalna vodoopskrba - kaže. - Hrvatske vode voditelj su projekta. Nadam se da ćemo najveći dio sredstava uspjeti osigurati iz njihova proračuna. Cilj je zajednički osigurati vodu i vodoopskrbu Ivanice, a usporedno zaštititi i čitavo podzemlje izvorišta, posebno Omble u neposrednoj blizini Ivanice - zaključuje načelnik. Dakle, na Ivanicu voda stiže praktički s mora, dok će se žedna Trebinja napajati vodama Neretve, odnosno s izvorišta u Gabeli kod Čapljine.