neki međunacionalni prijepori u BiH su vječiti

Bez političke hrabrosti neka će pitanja u BiH ostati trajno otvorena

sastanak lideri
Denis Kapetanovic/Pixsell
05.01.2025.
u 08:10

Bez obzira na to tko čini vlast na državnoj razini, postoje brojna pitanja oko kojih politički predstavnici triju konstitutivnih naroda do danas nisu usuglasili stavove, a pitanje je i hoće li i kada.

Na vanjskopolitičkom, ali i unutarnjem planu mnogo je otvorenih pitanja oko kojih se vode polemike, ponekad i pregovori, ali bez konkretnih rezultata. Iako su prijepori uočljiviji na vanjskopolitičkom planu, mnogo je i onoga unutar zemlje oko čega se politički tri naroda sukobljavaju.

Tri strane, tri interesa

Tako se u proteklih gotovo 30 godina, otkako je uspostavljen daytonski sustav vlasti u Bosni i Hercegovini, na državnoj razini izmijenjalo sedam različitih koalicija ili saveza na vlasti. Ni jedan od njih, uključujući ovaj aktualni koji čine stranke “trojke” (SDP, NiP i Naša stranka), stranke Hrvatskog narodnog sabora BiH i srpske koalicije okupljene oko SNSD-a, nije dogovorio rješenje za pitanje državne imovine. Vjerojatno i neće jer polaze od potpuno suprotstavljenih stajališta. Sve dodatno komplicira međunarodna zajednica povremenim upletanjima bez osmišljenog plana kako doći do rješenja. Sva tri naroda nose frustracije iz ratnog i poratnog razdoblja, nerealizirane ciljeve i svoje verzije povijesti. Osim toga, ni jedan od triju naroda nije zadovoljan svojom sadašnjom pozicijom u Bosni i Hercegovini. Srbi žele očuvati i ojačati autonomiju entiteta Republika Srpska, Bošnjacima smeta što njihov utjecaj u upravljanju državom nije razmjeran njihovoj brojnosti, dok Hrvate konstantno muči problem preglasavanja, majorizacije i nepoštivanja njihove političke volje. U takvoj situaciji zapaljiva politička retorika sigurno nije nešto što pomaže relaksiranju odnosa.

Čak i kada se unaprijed dogovore da neće otvarati pitanja oko kojih unaprijed znaju da nema dogovora, političari uđu u rasprave i sukobe. Najbolji primjer za to je Zakon o državnim praznicima na čije se usuglašavanje i usvajanje čeka još od Daytonskog sporazuma. Teško je očekivati da će se Hrvati, Bošnjaci i Srbi ikada o tome dogovoriti jer jednostavno bitne datume iz povijesti različito doživljavaju. Jedino oko čega se slažu kada je ova tema u pitanju su Nova godina i Praznik rada. To ih ne sprječava da se pred svaki “sporni” blagdan medijski prepucavaju i prozivaju.

Suprotno očekivanjima, čak i ono što u poslijeratnim godinama nije bilo predmet prijepora, danas jest. Primjerice, status Ustavnog suda BiH ili, točnije, stranih sudaca u Ustavnom sudu. Baš kao i status i uloga visokog predstavnika, to je pitanje oko kojeg su danas oštro suprotstavljeni stavovi posebno političkih predstavnika Bošnjaka i Srba.

Ima li iskrenosti

Na vanjskopolitičkom planu te razlike i stavovi još su izraženiji. Za razliku od članstva u Europskoj uniji, što je valjda i jedino strateško pitanje oko kojeg nema međunacionalnog sporenja u BiH, ulazak zemlje u NATO savez oštro je podijelio tri naroda. Hrvati i Bošnjaci žele u Sjevernoatlantski savez, dok Srbi to sve odlučnije odbijaju, pozivajući se na vojnu neutralnost. Slična podjela vidljiva je i na nekim regionalnim pitanjima, kao što je status Kosova. Srbi, odnosno Republika Srpska, tu dosljedno prate stavove Srbije. Čak su i odlučniji u odbijanju bilo kakve suradnje ili komunikacije s kosovskim institucijama nego što je to službeni Beograd. Hrvati i Bošnjaci, pak, nemaju ništa protiv priznavanja neovisnosti Kosova i suradnje s najmlađom europskom državom.

Nema Bosna i Hercegovina jedinstven stav ni oko gorućih svjetskih problema. Tako će političari, ovisno o tome iz kojeg naroda dolaze, iznositi dijametralno suprotne stavove o ukrajinsko-ruskom sukobu, ratu na Bliskom istoku, pa i nekim regionalnim inicijativama kao što je “Otvoreni Balkan”. Treba li uopće napominjati kako osjetljiva pitanja iz povijesti predstavljaju stalni izvor konfrontacije unutar BiH.

Zbog stabilnosti i budućnosti Bosne i Hercegovine bilo bi dobro da se bar neki od nabrojenih prijepora riješe u doglednoj budućnosti. Uz obveznu spremnost na kompromis, trebala bi postojati i politička hrabrost da se preuzme odgovornost za nepopularne odluke u vlastitom narodu, odnosno biračkom tijelu. Jasno je da će svaki pokušaj iznalaženja kompromisa biti iskorišten za unutarnacionalne borbe, optužbe za izdaju i slično. S takvim se problemima suočavaju danas stranke “trojke” kada pokažu bilo kakvu spremnost da kompromisno rješavaju probleme s hrvatskim i srpskim partnerima. Dobar primjer za to je izborna reforma, iako ima još puno pitanja koja ostaju izvan pregovaračkog stola jer nose sa sobom rizik od “nacionalne izdaje”. 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije