Pred BiH su nužne reforme u energetskom sektoru koje za cilj imaju što veći postotak korištenja čišćih, zelenih izvora energije, a posredstvom kojih se za zemlju otvaraju brojne prednosti u kontekstu izvoza proizvoda na tržište Europske unije, piše Večernji list BiH. Konferencija pod nazivom "Zelena tranzicija gospodarstva Bosne i Hercegovine - izazovi i očekivanja", koju je organizirala Vanjskotrgovinska komora BiH (VTK BiH), bila je izvrsna prilika za tematiku unapređenje poslovnog okruženja u BiH, ali i izazova koji očekuju BiH zbog novih pravila EU-a.
Važnost tranzicije
Dopredsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH Vjekoslav Vuković objasnio je u razgovoru za Večernji list kako će, u slučaju da je uvoznik naših proizvoda Europska unija, ona, kao uvoznik, plaćati poseban porez za dekarbonizaciju.
- Dakle, roba će im biti skuplja. A u slučaju da kupuju robu od zemlje koja je tu robu proizvela zelenom energijom, znači iz obnovljivih izvora ili nekom vrstom plinofikacije ili tekućim vodikom, neće plaćati taj porez - objasnio je Vuković. Pritom je naglasio da, ako BiH, primjerice, proizvodi čelik na bazi zelenih energija, postoji mogućnost povećanja kvota za izvoz na tržište Europske unije.
- Jako su velike prednosti toga - dodao je Vuković, upozorivši kako bez tranzicije nećemo biti dobrodošli na tržišta Europske unije.
Vuković je podsjetio kako Vanjskotrgovinska komora dulje radi na promociji rješavanja ove problematike te savjetuje kompanije.
- Ipak, ono što najviše zabrinjava je sporost u legislativi u BiH - konstatirao je Vuković. Ilustrativna je tema o kojoj je Vuković govorio upravo tijekom spomenute konferencije, a koja se doticala biomase, zelene energije i cirkularne ekonomije te je tom prilikom istaknuo kako u BiH imamo milijardu kilograma otpada neiskorištenog za proizvodnju biomase te bilo kojeg drugog energenta iz te biomase. Dodao je kako zakonodavci moraju pratiti suvremene trendove te da su u BiH naši gospodarstvenici znatno brži i to je ono u čemu VTK vidi priliku poticanja, rada u tim oblastima kako bi zakonodavac što prije shvatio "u koji vlak moramo uskočiti".
Obnovljivi izvori
Napraviti diverzifikaciju izvora energije, usmjeriti se na transformaciju i prelazak na obnovljive izvore energije, a napose sunca i vode, dakle, ključni su strateški ciljevi čijim bi ispunjavanjem BiH mogla iskoristiti ogromne potencijale kojima raspolaže te se nametnuti u lidera u izvozu čiste energije. Šef Izaslanstva EU-a i posebni predstavnik EU-a Johann Sattler izjavio je nedavno kako smo proteklih mjesec dana svi bili svjedoci koliko je opasno kada se ovisi o premalo izvora energije. - Cilj je smanjiti pretjeranu ovisnost o fosilnim gorivima i krajnje je vrijeme da zapadni Balkan i BiH uskoče u vlak koji vozi prema zelenoj tranziciji - kazao je Sattler. Istaknuo je kako se oko 60 posto električne energije u BiH proizvodi iz "prljavih" izvora, između 30 i 35 posto dolazi iz vodnih resursa, a samo dva posto od vjetra i solarnih elektrana, iako BiH ima ogromne potencijale. Pozvao je domaće vlasti na usvajanje seta zakona koji se tiču energetske tranzicije. Međunarodna zajednica spremna je, napisao je nedavno u svom blogu, ponuditi tehničku pomoć, višemilijunske grantove i jeftine kredite. Sam EU ponudio je, među ostalim prioritetima, 9 milijardi eura bespovratnih sredstava, uz mogućih dodatnih 20 milijardi eura ulaganja privatnog sektora za potporu Zelenoj agendi na zapadnom Balkanu. Ali ne možemo nadomjestiti nedostatak volje da se krene u ovu tranziciju, uključujući i prilikom usvajanja novih zakona i strategija. Kada je riječ o BiH, Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosne prvak je u korištenju novih obnovljivih izvora u BiH, a u tom kontekstu treba uputiti na vjetroelektranu Mesihovina, koja je prva vjetroelektrana u Bosni i Hercegovini i koja je najavila svojevrsnu tehnološku promjenu u kontekstu proizvodnje električne energije. U skladu s naporima za korištenjem što većeg broja obnovljivih izvora energije, uskoro se kreće u realizaciju izgradnje druge vjetroelektrane koju će graditi Elektroprivreda HZ HB - riječ je o projektu vjetroelektrane Poklečani pokraj Rakitna.