Posljednje pripreme za proslavu blagdana

Dijaspora ne zaboravlja obitelj u BiH, šalje se novac i za Božić

11.12.2021.
u 21:00

Magija koja obuzima svijet tijekom blagdanskih dana postaje opipljiva. Adventske kućice su zauzele pozicije i čekaju posjetitelje kojima će ponuditi sve već dobro poznate delicije. Tisuće lampica razvučene su na trgovima i parkovima, a izlozi "vrište" mameći kupce koji, uglavnom, za taj dan potroše više novca nego u cijeloj godini. Sve to, između ostalog, simbolizira Božić, najsvečaniji katolički blagdan koji okuplja obitelji diljem svijeta, piše Večernji list BiH.

 

Ne zaboravljaju obitelj

Iako Božić ove godine pada vikendom, što je olakšavajuća okolnost za sve koji planiraju doći iz inozemstva, ipak znatan broj je onih koji će i ove blagdane provesti u "bijelom svijetu". A kako doznajemo, rodbinu u BiH ne zaboravljaju. Šalju im darove i novac kako bi barem na neki način nadomjestili to što ne mogu doći. - Preživjeti mjesec u BiH s plaćama koje imamo odavno je postalo nemoguća misija. Radimo suprug i ja, no unatoč tomu, novca je premalo za hranu, režije, odjeću, obuću... Na sreću, brat i sestra su mi u Njemačkoj pa pomognu koliko mogu, pošalju djeci odjeće jer je jeftinija nego ovamo, pošalju novac. Zahvalni smo im do neba, ne znam kako bismo bez njih. Evo, već su nam poslali novac za sve blagdanske troškove kako bismo dostojanstveno proslavili i ovaj Božić. Da nisu poslali, božićni ručak bi bio znatno skromniji jer ne možemo izdvojiti 200-300 KM za jedan dan. Ono što nas žalosti jest činjenica da ni ove godine nećemo biti zajedno za blagdanskom trpezom jer oni neće moći doći u BiH zbog rigoroznih mjera na poslu, a evo, ipak nas nisu zaboravili. Uz novac koji su poslali, Božić i ove godine možemo proslaviti onako kako priliči - kazala nam je Marija iz Mostara, navodeći kako će i ove godine biti primorani proslaviti preko videolinka. - Iako nikada nisam bila neki pretjeran zagovornik "moderne" tehnologije, u vremenu korone upravo ona je postala jedini put u svjetlost. Spojila nas je i omogućila da, iako udaljeni tisućama kilometara, možemo ipak biti zajedno u danima blagdana - zaključila je u razgovoru. Inače, da iseljenici sve češće šalju novac rodbini u BiH, dobro je poznata činjenice potkrijepljena i podacima. Iznosi koji dolaze u BiH iz dijaspore broje se u milijardama. Kako pokazuju podaci, samo u prošloj godini, unatoč pandemiji, rodbina je u BiH poslala nešto više od 2,5 milijardi maraka. Ako ovome iznosu dodamo 49,6 milijardi KM koliko je dijaspora od 1998. do kraja 2019. godine slala, dolazimo do brojke od 52,1 milijardu KM za 23 godine! Kako i stoji u podacima, najviše novca obiteljima u BiH slala je rodbina iz Njemačke i Austrije, a slijede ih SAD, Slovenija, Švicarska i Švedska. Dok nekima rodbina šalje novac da lakše "podnesu" troškove blagdana, ima i onih koji se za to moraju sami pobrinuti. Za sve one koji nisu "sretnici", jer im je rodbina ostala u BiH, donosimo nekoliko savjeta kako na najjednostavniji način dostojno proslaviti blagdane i uštedjeti nešto novca. Ako planirate kupovati darove, koji su prešli u tradiciju, pogledajte popis želja i svakome članu obitelji dodijelite iznos novca koji ćete potrošiti za njegov dar. Najjeftinije ćete proći ako imate malo mašte i slobodnog vremena, jer nekima od njih možete i sami napraviti zanimljiv dar.

 

Nebitne stvari

Uštedjeti je moguće i izradom božićnog nakita umjesto kupljenog. Trik za uštedu, na koji svi vrlo često zaboravljamo, jest i planiranje kupnje. Kupnju nikada nemojte obavljati dan ili dva prije blagdana jer ste tada pod stresom i vrlo često se kupuju stvari "na prvu", a koje nam nisu potrebne. Ne zaboravite ni na predblagdanska sniženja koja vam troškove mogu znatno smanjiti. No, cijela ta situacija koliko potrošiti, što kupiti, često kada sve prođe može dovesti do depresije, upozoravaju psiholozi i kažu: "Provedite blagdane s obitelji i prijateljima, recite im da ih volite i ne zamarajte se nebitnim stvarima." •

 
 
Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije