Za razliku od djece čije majke su domaćice, djeca zaposlenih majki brže napreduju, rezultat je istraživanja Sveučilišta Oxford i Londonske škole ekonomije.
Svakodnevni odlazak u vrtić ili kod bake i djeda poboljšava vještine poput govora, socijalne interakcije ili samostalnog odijevanja, piše The Times.
Znanstvenici su proveli testove na četiri razvojna područja, a djeca čiji su roditelji zaposleni postizala su do 10 posto bolje rezultate.
"Ovo bi trebalo umiritiroditelje i uvjeriti ih da ostavljanje djece u vrtiću neće negativno utjecati na njihov razvoj", rekao je Laurence Roope sa Oxforda, jedan od autora studije.
Zaključili su da su djeca izložena stimulativnijim aktivnostima kad su s drugom djecom, a poboljšala im se i motorika.
"Čini se da veza između roditelja i djeteta nije tako ključna, posebno ako je roditelj umoran, nezadovoljan ili pod stresom", rekao je Roope.
U idealnim uvjetima roditelji rade i zarađuju dovoljno, naglasio je, pa tako dijete može da sudjelovati u većem broju aktivnosti koje pozitivno utječu na razvoj.
Ovo istraživanje umirilo je savjest mnogih roditelja koji ne mogu biti kod kuće s djecom, prenosi N1.
Ali, kako su istaknuli autori studije, važno je osigurati majkama fleksibilno radno vrijeme i naravno kvalitetne vrtiće.