Stiglo je ljeto, a s njim neizbježno i godišnji odmori, omiljeno razdoblje malobrojnih sretnika u BiH koji još uvijek imaju kakav-takav posao.
Na krilima tih jakih osjećaja lučenja dopamina zbog spoznaje da će bar deset dana u komadu biti izvan poslovne svakodnevice i s mirisom mora u nosnicama, većina njih čini krucijalnu stratešku pogrešku. Potom ti “sretnici” sve to lijepo, u formi apsolutno detaljne obavijesti o odlasku i trajanju godišnjeg odmora, uz prigodnu sličicu podijele na društvenim mrežama, piše Večernji list BiH.
E, tu ih, kao i posljednjih nekoliko godina, vrebaju dobro organizirane skupine kriminalaca pljačkaša kojima te objave služe kao putokaz za lokaciju budućih operacija “čišćenja stanova”. I tako dok sretni vlasnici objavljuju selfie fotkice s plaža i s pedalina na Facebooku, za to vrijeme vojska vrijednih pljačkaša (koji nikad nisu na odmoru) “čisti njihove domove” i u nepovrat odnosi sve njihove vrijednosti.
Neki bi rekli “pa sami su im dali do znanja”. Iako to ne opravdava pljačku koja se potom odvija, mogli bismo se dobrim dijelom složiti s tom tvrdnjom.
Stoga nije zgorega ponoviti neke savjete i detalje koje čak često naglašavaju i iz policije, a koji mogu biti korisni kako bismo zaštitili svoj dom od neželjenih provalnika tijekom godišnjih odmora.
Korisni savjeti
Dakle, na prvom mjestu: svoj boravak na godišnjem nemojte objavljivati na društvenim mrežama i samim time otvoriti vrata lopovima. Također, vrlo je važno dobro zaključati vrata bez obzira na duljinu boravka izvan kuće ili stana te jako dobro provjeriti balkonska vrata i prozore. Njih često koriste kao slabu točku za ulazak i pljačku.
Ono što je posebno bitno naglasiti kad je riječ o građanima BiH jest upozorenje da se ne ostavljaju ključevi stana ili kuće na mjestima dostupnim drugim osobama (npr. ispod otirača, u posudama za cvijeće, ispod kamena…).
Vrlo bi korisno, dapače i poželjno, bilo da ključeve svoga stana te poštanskog sandučića ostavite kod susjeda ili druge osobe od povjerenja. Ona će provjeravati stan i prazniti poštanski sandučić te tako ostavljati dojam kako se ipak nalazite u svom domu.
Također, jednako kao i po društvenim mrežama, trebalo bi izbjegavati pričati svima kako odlazite na godišnji na dulje razdoblje i ne ostavljajte poruke na telefonskoj sekretarici kako ste odsutni.
Posebna napomenama ljubiteljima cvijeća, a mnogi ga imaju na balkonima i prozorima. Nikada ne sklanjajte cvijeće s balkona i prozora jer i tako dajete poruku da vas nema doma.
Možda najvažnije od svega je to da novac i druge dragocjenosti ne ostavljate u posudama na kuhinjskim policama, a posebice ne u spavaćoj sobi (ladice, madraci) jer “lopovi” se najprije namjere na te lokacija iz svoga bogatoga iskustva. Zapišite serijske brojeve vrijednih predmeta ili ih fotografirajte kako biste ih kasnije eventualno lakše mogli identificirati ako dođe do krađe, a policija zaplijeni neke predmete pa vas pozove.
Većina ljudi čini još jednu veliku pogrešku. Naime, nikada, ali baš nikada, novac i kreditne kartice ne držite zajedno, a pogotovo ne u kombinaciji s PIN brojevima. Spremite i uklonite s vidnog mjesta ljestve, kao i druge slične predmete koje bi provalnici mogli koristiti tijekom svojih “operacija”.
Alarmi
I na koncu, ne zaboravite uključiti alarmni sustav ako ga imate. Alarmi su jako korisno sredstvo na prvoj crti borbe protiv pljačkaša. Dakle, imajte u vidu da su pljačkaši uvijek nekoliko koraka ispred vas upravo zbog toga što njihov mozak funkcionira isključivo u smjeru smišljanja novih i novih načina kako bi ušli u vaš stan i ukrali vam imovinu, a vaš mozak je i prije polaska na godišnji odmor već na zračnom madracu koji pluta plavetnim morem.