Postoji realna mogućnost da intenziviranjem sukoba u Siriji, Iraku i mogućim ulaskom Hrvatske u schengenski prostor, tisuće emigranata i izbjeglica s tih područja put do država EU-a pronađu preko sjevernih i južnih koridora kroz teritorij BiH, piše Večernji list BiH.
Moguće posljedice
“U idućem razdoblju može se očekivati i pridruživanje Hrvatske schengenskom prostoru, što može biti dodatni pull faktor za korištenje teritorija BiH kao tranzitne rute prema Hrvatskoj”, stoji u informaciji o procjenama i mogućnostima BiH po pitanju izbjegličke krize u regiji i Europskoj uniji. U ovom izvješću jasno je naglašeno kako “ne treba zanemariti mogućnost i procjene da određeni broj osoba put prema zemljama EU-a nastavi rutom koja ide preko BiH, koristeći sjeveroistok BiH. Postoji mogućnost po kojoj se može aktivirati i ruta preko Kosova i Crne Gore prema jugu Hrvatske, odnosno prema jugoistoku BiH. U izvješću se spominju i mogući sigurnosni rizici za stanovništvo i imovinu BiH, dolaskom velikog broja ilegalnih migranata iz zaraćenih bliskoistočnih država, pogotovu Sirije i Iraka...
Moglo bi doći do porasta vršenja kaznenih djela na rutama kretanja migranata, prvenstveno pljačkanja kuća i vikendica na smjerovima kretanja radi smještaja, pronalaska hrane, pića, odjeće. S obzirom na to da migranti novac za nastavak putovanja preuzimaju u bankama, preko Western Union sustava, prema informaciji sigurnosnih službi u BiH, nisu isključeni ni napadi na migrante s namjerom razbojstava i otimanja novca. Kao posljedica moguće navale ilegalnih migranata kroz sjeverni i južni dio BiH, predviđa se i povećanje broja autobusnih linija na nekim relacijama, ali i ilegalnih taksista koji bi ih prevozili, kao i pružanja drugih neovlaštenih usluga, što predstavlja sigurnosni rizik.
“S druge strane, posebno treba imati u vidu i mogućnost otpora lokalnog stanovništva prema migrantima i izbjeglicama te moguću eskalaciju sukoba s lokalnim stanovništvom, što bi moglo dovoditi i do prosvjeda građana u BiH”, stoji u informaciji o procjenama i mogućnostima BiH po pitanju izbjegličke krize u regiji i Europskoj uniji.
Sigurnosni izazovi
U istoj informaciji spominje se i mogućnost da, skupa s migrantima i izbjeglicama, preko granice prijeđu i pripadnici radikalnih skupina i ostali pojedinci koji se dovode u izravnu vezu s terorističkim organizacijama na globalnoj razini. Sigurnosne službe koje su radile na predviđanju mogućnosti pomicanja kretanja izbjeglica s Bliskog istoka preko prostora BiH razradile su i nekoliko mogućih opcija koje bi predstavljale sigurnosni rizik i za strana veleposlanstva u BiH, kao što je američko. “Činjenica je da se Beograd nalazi na ruti kretanja prema Mađarskoj i nije realno očekivati da ona ide preko Sarajeva zbog toga što ruta kroz središte BiH nije najbolji i najkraći put prema EU.
Međutim, ako bi ruta kretanja, ipak, prošla kroz Sarajevo, okupljanje migranta, izbjeglica u blizini autobusnog kolodvora u Sarajevu bi za vlasti BiH predstavljalo poseban sigurnosni izazov imajući u vidu da su kampus sarajevskog sveučilišta i Veleposlanstvo SAD-a smješteni u neposrednoj blizini, kao i institucije BiH”, piše u spomenutoj informaciji. S dolaskom toplijih dana i širenjem sukoba na Bliskom istoku, mogućnost prolaska emigranata i izbjeglica kroz BiH je znatno uvećana.