Javnost u Sarajevu, ali i drugim bosanskohercegovačkim gradovima, ponovo je uznemirena zbog posljedica nasilja među vršnjacima.
U glavnom gradu BiH se prije 20 dana ubio dječak, čija majka i očuh tvrde kako je uzrok samoubojstva bilo silovanje u školi. Iz te ustanove tvrde da im nasilje nije bilo prijavljeno.
Istragu o cijelom slučaju pokrenulo je Županijsko tužiteljstvo u Sarajevu, a u policiji kažu da su oni obavili svoj dio posla, prenosi Al Jazeera.
Očuh Dubravko Lovrenović kaže da su promjene u Mahirovom ponašanju primijetili prije godinu.
„On je uvijek govorio da to nije ništa. Da on s tim može izaći nakraj. Jednom prilikom sam rekao, 'Mahire dosta je više priče, ja sad idem u školu da se ja suočim sa tvojim vršnjacima'. On je mene preklinjao da ja to ne činim", kazao je Lovrenović.
U međuvremenu je njegova majka pomoć tražila u školi, ali bezuspješno, dodaje Lovrenović.
Za detalje seksualnog zlostavljanja saznao je, kaže, šest dana nakon Mahirovog pokopa, od njegovog školskog kolege koji je bio žrtva istog nasilja.
„Djevojčice čija ja imena znam, čija imena su poznata Tužiteljstvu gledale su kad su silovali Mahira i tog drugog dječaka i zbijali šale. Da li su pri tome i ostali profesori to znali, o tome postoje ozbiljne indikacije, ali ovo što oni kao svoje priopćenje iznose, to apsolutno nije istina'', kaže Lovrenović za Al Jazeeru.
Škola: Majka se nije žalila na zlostavljanje
U priopćenju uprava škole ističe da od Mahirove majke nisu imali nikakve pritužbe, posebno ne u pogledu eventualnog zlostavljanja djeteta.
„O svemu navedenom svjedoči i email prepiska škole i majke iz koje se jasno vidi da se prepiska isključivo odnosila na ocjene i uspjeh učenika. Nastavnici naše škole su profesionalni pedagozi i stručnjaci iz svoje oblasti i niko od njih nikada ne bi nasilno ili u vidu provokacije nastupao prema niti jednom našem učeniku. Niko od sudionika odgojno-obrazovnog procesa nije upozoren niti upoznat od strane učenika ili roditelja da je Mahir tijekom trajanja školovanja imao problema koji se mogu dovesti u vezu s njegovom tragičnom smrću", navodi se u priopćenju.
„Iz Međunarodne škole Sarajevo pozivaju sve nadležne da se što brže uključe u slučaj i rasvijetle okolnosti. Ipak, ovo nije prvi put da se u Bosni i Hercegovini govori o maloljetničkom nasilju, kako u školi, tako i na ulici", javlja reporter Al Jazeere Emir Skenderagić.
Nakon posljednjeg slučaja, javnost se pita ko je sljedeći. Traži se i pooštravanje zakona.
Prema krivičnom zakonu Federacije, maloljetniku koji je u vrijeme krivičnog djela navršio četrnaest, a nije navršio šesnaest godina, mogu se izreći samo odgojne mjere.
Sociolog Jusuf Žiga smatra da će ubuduće biti i težih slučajeva maloljetničkog nasilja, ako nadležni ne reagiraju.
„Jedan pravac aktivnosti, da ona djeca koja pristižu, da se na odgovarajući način njima posvetimo sa tim društvenim kišobranom koji se zove odgojna komponenta bdijenja nad tom djecom. A ove druge da pritiskamo koliko je to moguće, jer mnogi od njih će trajno ostati nepopravljivi. I s time valja računati", kaže Žiga.
Valja računati i na pravdu za Mahira, poručuju s Facebook stranice. Nakon što su njegov očuh i majka podijelili tragediju s drugima, sve više roditelja i iz drugih bh. gradova pišu o vlastitom iskustvu s vršnjačkim nasiljem, u želji da društvo i sistem zaštite one koje vole.
Pogledajte video...
Djevojčice silovale dječaka?