Vijeće za implementaciju mira (PIC) na razini veleposlanika zemalja članica trebalo bi zasjedati 30. kolovoza i raspravljati o najavljenom referendumu o Danu Republike Srpske, kazao je medijima ranije visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko.
Predsjedatelj Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Safet Softić (SDA) smatra da svi podjednako imaju obvezu da se naspram ovog pitanja ponašaju, s obzirom na to koliko cjelokupna situacija proizvodi napetosti u BiH.
Mišljenja je da bi PIC, odnosno međunarodna zajednica trebali na neki način spriječiti daljnju eskalaciju napetosti i donijeti odluku koja je jedino moguća, a to je, kaže Softić, stavljanje izvan snage odluke o referendumu.
Dodao je da su zemlje koje su na neki način sudjelovale u uspostavljanju mira u BiH, referendum označile kao antidaytonski čin zbog čega on ne vidi razloge da to bude drugačije.
Zastupnik SDA u Zastupničkom domu PSBiH Šefik Džaferović ističe da je jedina moguća i logična odluka PIC-a da ukine odluku Narodne skupštine Republike Srpske o referendumu koji je zakazan za 25. rujna.
- Visoki predstavnik je dio ustavnopravnog sustava BiH i on treba reagirati u situacijama kada je povrijeđen Ustav BiH, Daytonski mirovni sporazum. Oni koji tvrde da bi ukidanje Odluke NSRS-a bilo nedemokratsko zalažu se za anarhiju jer ne može biti nedemokratski ne poštivati odluke Ustavnog suda koje su konačne i obvezujuće - zaključak je Džaferovića.
Izaslanik Kluba Srba u Domu naroda PSBiH Sredoje Nović (SNSD) kaže da od sutrašnje sjednice PIC-a ne očekuje ništa posebno, smatrajući da nakon sjednice neće biti nikakvih novih iznenađenja.
- Treba imati isuviše hrabrosti da se zabrani jedan referendum, onda je to definitivno udar na demokraciju u svakoj zemlji. Referendum je savjetodavna izjava građana što oni misle o određenom pitanu - kazao je Nović.
Sastanak Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira trebao se održati 23. kolovoza, ali je sjednica odgođena zbog dodatnih konzultacija.