Riješite problem:

Evo zašto je u perilicu posuđa dobro povremeno staviti i ocat

09.01.2022.
u 17:22

Kroz vrijeme se na perilici mogu nakupiti razne nečistoće i bakterije i potrebno ju je čistiti.

Možda zvuči kao reklama, ali jeste li vi od onih koji koriste samo prašak za pranje posuđa, uključite omiljeni program i na kraju primijetite da su vam čaše mutne?

Ako vam taj scenarij zvuči poznato, možda je vrijeme da razmislite i o pranju same perilice. Vjerojatno prozore perete redovito isto kao i podove, ali perilicu nekako svi zaboravljaju oprati ili to rade jako rijetko.

Perilica posuđa ipak zahtijeva povremeno čišćenje jer se sve nečistoće, poput masnoća i ostataka praška, mogu zadržati na perilici i tako naravno smanjiti njenu učinkovitost te ponuditi pogodno tlo za razmnožavanje bakterija. Ako živite u području gdje je voda tvrda, i to može utjecati na mrlje koje ostaju na perilici ali i na posuđu. Na sreću, postoji dostupno sredstvo koje će pomoći.

Kako očistiti perilicu posuđa?

Ispraznite perilicu, očistite odvod i maknite sve ostatke hrane koji su u njemu ostali. Stavite ocat u pretinac za prašak i za ispiranje i upalite perilicu na pranje vrućom vodom. To je sve! Ocat će otopiti masnoće i sve nečistoće te je riješiti svih neugodnih mirisa. Ako vam ovo sve zvuči poznato, vjerojatno ste već čuli da isti postupak možete koristiti i za perilicu rublja.

 

Ako vam se čini da rezultati nakon ovog postupka nisu zadovoljavajući, stručnjak za kućanske poslove, Bob Vila, savjetuje da octu dodate sode bikarbone tako da ju stavite na dno perilice, posebno ako je puna mrlja od kamenca.

Što još možete napraviti s octom?

1. Očistite svoje povrće: Sveučilište u Maineu provelo je studiju kako ocat može očistiti bakterije s povrća. Natopite povrće pet minuta u otopini octa i vode (½ octa u punoj šalici vode). Nakon toga isperite i obrišite papirnatim ručnikom.

2.  Uklonite nabore na odjeći: Ocat djeluje kao prirodna alternativa omekšivaču odjeće. Napravite kombinaciju od ¼ octa u šalici punoj vode. Nanesite ne odjeću i pustite da se osuši. Naravno, uvijek možete dodati koju kap eteričnog ulja kako bi vaša odjeća mirisala fantastično.

3. Napravite suhi šampon: Korištenje octa umjesto suhog šampona jednostavniji je način čišćenja korijena između ispiranja. Bijeli ocat sadrži octenu kiselinu koja pomaže u prevenciji bakterija i gljivica na glavi i zaustavlja perut, kaže kozmetički dermatolog Sonam Yadav. Kombinirajte jednu čajnu žličicu octa po dvije šalice vode, poprskajte na korijenje i nastavite sa svojim danom.

 

4. Smanjite tjelesne mirise: Ispod pazuha se nalaze apokrine i lojne žlijezde koje oslobađaju bakterije i ispuštaju mirise kada doživite stres, hormonalne promjene ili tjeskobu. Budući da je ocat prirodni antiseptik, može smanjiti miris tijela ubijajući nepoželjne bakterije.

5. Umirite nadraženu kožu: Kada je vaša koža nadražena i crvena te svrbi, očigledno je rješenje identificirati što uzrokuje reakciju i izbjegavati ga u budućnosti, ali u međuvremenu možete namazati zahvaćeno područje s octom koji djeluje kao neutralizirajuće sredstvo za smirivanje kože, kaže Brunilda Nazario, internistica i suradnica na WebMD-u. Samo pazite da najprije razrijedite ocat ako je područje već crveno i upaljeno.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije