Mnogim trudnicama bit će zbog trbuha neudobno spavati na leđima, no to je zapravo i dobro jer taj položaj u drugom stanju nije preporučljiv.
Spavanje na leđima ograničava protok krvi, kisika i nutritivnih tvari do bebe. Osim toga, zbog tog položaja možete osjećati umor i vrtoglavicu.
Osim toga, srca fetusa bila su manje aktivna kod majki koje su spavale na leđima nego kod onih koje su noć provodile na boku, što je posljedica pritiska na krvne žile, piše 24sata.čhr.
Najsigurniji položaj
Spavanje na lijevom boku dokazano je najbolje u trudnoći jer omogućuje najbolji protok kisika i krvi do bebe.
Možete spavati i na desnom boku, ali lijevi bok je dokazan kao najsigurniji.
– Spavanje na leđima može rezultirati smanjenjem protoka krvi koja prenosi kisik do fetusa, a za čak 2.6 puta povećava rizik od mrtvorođenog djeteta – objasnila je dr. Leslie McCowan, ginekologinja sa Sveučilišta Auckland na Novom Zelandu.
Ona je provela istraživanje o spavanju u trudnoći i otkrila da pravilan položaj spavanja, odnosno na lijevom boku, omogućuje bebama da dobiju više na težini.
Par savjeta da spavate bolje u trudnoći:
Opskrbite se dodatnim jastucima koje ćete si staviti pod glavu i između nogu.
Jastuk možete staviti sebi i iza leđa kako bi vam služio kao potpora.
Pokušajte se opustiti prije spavanja. Lezite i mirno dišite kako biste pripremili svoje tijelo za san.
Uključite si laganu i opuštajuću glazbu ako imate problema s usnivanjem. Dosadni dokumentarci također mogu pomoći.
Tople kupke također pomažu u usnivanju. Opustit će vaše tijelo i pripremiti ga za spavanje.
Zamolite partnera da vas izmasira. Stopala također.
Svakodnevna rutina spavanja je idealna za što bolji san. Tijelo će samo zapamtiti kad mu je vrijeme za san i nakon nekog vremena ćete usnivati u isto vrijeme bez problema.
Mučite li se sa žgaravicom, postavite si jastuke kao tobogan. Moguće je spavati i u polusjedećem položaju, a bilo kakva vrsta sna vama je očajnički potrebna.