Odnos države prema pripadnicima HVO-a kako u institucionalnom pogledu tako i na terenu nepravedan je i zahtijeva temeljitu promjenu, a u tom kontekstu posebno je značajno ustrajati na izmjenama loših zakonskih rješenja počevši od famoznog članka 36. zakona o branitelja, neujednačene primjene Kaznenih zakona, pa sve do vraćanja u proceduru zakonskog rješenja o razvojačenim braniteljima, samo su neke od ocjena koje je u razgovoru za Hrvatski Medijski Servis iznio Nikica Tomić predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana HVO-a Herceg-Bosne.
Kada je riječ o ukupnom odnosu prema hrvatskoj komponenti kroz Ministarstvo branitelja Federacije Tomić je podsjetio kako je uoči i tijekom formiranja sadašnje Vlade bilo govora o tomu kako će ovo resorno Ministarstvo biti ustrojeno po načelima i standardima koji će uvažavati obje komponentne. Preciznije; spominjala se mogućnost kako će Ministarstvo biti popunjeno kadrovima iz oba naroda u omjeru otprilike 2.3:1. Međutim do danas se to nije dogodilo. Danas je stanje takvo, ističe Tomić, da Hrvati imaju tek jednog pomoćnika ministra.
Dva sektora
-Što se tiče samog ustroja Ministarstva, to je jako loše urađeno i nije bilo promjena na kojima inzistiramo, dodao je Tomić. Također, podsjeća i na dogovor o dva sektora-jedan za HVO, drugi za Armiju, a prema kojem bi po načelu dogovora svatko radio svoj dio posla kroz jedinstveno Ministarstvo. U tom kontekstu naglasio je kako se ovdje ne bi radilo o bilo kakvoj podjeli Ministarstva već samo o tomu da se kroz sektore na najbolji način obrađuju pitanja prava branitelja. Tomić dodaje kako su neslužbene informacije govorile i kako je pravilnik o preustroju Ministarstva navodno pripremljen, no na kraju se ništa nije uradilo. Kada je riječ o problematici revizije Tomić je u razgovoru za Hrvatski Medijski Servis, iznio načelan stav kako bi trebalo dati veće ovlasti timu za koordinaciju kao drugostupanjskom organu koji bi nakon revizorskih mogao pregledati predmete. Također je potvrdio kako se presude Ustavnog suda provode jako sporo i loše.
Prava razvojačenih
Braniteljskoj populaciji, pak, u ovom je trenutku izuzetno važno imati kvalitetna zakonska rješenja koja će definirati i štititi njihova zaslužena prava. Tomić podsjeća kako su prošle godine radili na zakonskom rješenju o razvojačenim braniteljima koji je bio pripremljen vrlo kvalitetno. Međutim, iako je to zakonsko rješenje prošlo Vladu, stalo je na domovima federalnog Parlamenta. Nakon toga razvojačeni branitelji su ponovno zakinuti, osjećaju se nesigurno, rješavaju njihova pitanja, navodi Tomić, te najavljuje kako će se nastojati vratiti ovo zakonsko rješenje u proceduru, a podsjeća i kako su na ovim stvarima radili u okviru Udruge, ali i kroz Odbor za branitelje u kojem su sve braniteljske udruge i uz političke stranke s hrvatskim predznakom.
Dva zakona
Osim ovog zakonskog rješenja koje se treba vratiti u proceduru, Tomić je pojasnio i kako se traže izmjene članaka Zakona o pravima branitelja poput članka 8, a tu je i sporni članak 36 za kojeg hrvatski branitelji traže ukidanje. Naime, spomenuti članak predviđa ukidanje prava za one osobe koje su optužene, okrivljene ili, pak, odslužile kaznu.
Tomić je u kontekstu odnosa prema pripadnicima HVO-a kroz pravosuđe posebno ukazao na situaciju u kojoj se primjenjuju dva zakona tijekom sudskih procesa-jedan iz bivše SFRJ te drugi koji je trenutno na snazi u BiH. Pritom je upozorio kako se nekima, a pretežno pripadnicima Armije, sudi po bivšem zakonskom rješenju koji je blaži, a svim pripadnicima HVO-a se sudi po novijem zakonskom rješenju koje je zapravo “teža varijanta”.
-Tu se nanosi jedna stalna nepravda. To je posebno pitanje i radi se o majorizaciji. Moramo raditi na tomu da se sudi po istom zakonu, a ne selektivno, poručio je Tomić za HMS.
Predsjednik Udruge se osvrnuo i na situaciju u kojoj se koncert pjevača Marka Perkovića Thompsona pokušava problematizirati. Kazao je kako Udruga dragovoljaca i veterana HVO-a Herceg-Bosne i ovom prilikom podupire organiziranje koncerta. Naglasio je kako je cilj potpora našim ljudima u Haagu kako bi se konačno donijela pravedna presuda te je zatražio da se prestane s korištenjem sintagmi o navodnom zločinačkom poduhvatu.