Veleposlanik Velike Britanije u Bosni i Hercegovini Edward Ferguson rekao je kako je pitanje NATO-a je kontroverzno, ali važno pitanje u BiH. Ferguson je to rekao povodom prezentacije i javne rasprave s predstavnicima brojnih institucija i studentima iz Istočnog Sarajeva o temi "NATO i pitanja obrane", koju je danas u Istočnom Sarajevu organiziralo Veleposlanstvo Velike Britanije u BiH.
Kako je rekao, danas neće govoriti o tome treba li BiH pristupiti u NATO ili ne, već o praktičnoj suradnji s NATO-om i načinima na koje se Oružane snage BiH (OSBiH) mogu dalje razvijati i jačati, kako bi mogle pružiti adekvatnu pomoć u slučaju prirodnih i drugih katastrofa.
Ferguson je mišljenja da OSBiH već "dobro rade", o čemu su svjedočile njihove reakcije na poplave 2014. godine te da su tada pokazale koliko su bile efikasne u pružanju pomoći stanovništvu. Međutim, dodao je da u suradnji s NATO-om mogu postati još i bolje.
- Druge zemlje u regiji jačaju suradnju sa NATO-om, vidimo to na primjeru Srbije i Crne Gore, tako da je važno da i BiH ne zaostaje u tom pogledu, istaknuo je Ferguson.
Komentirajući činjenicu da se veliki broj studenata na području Istočnog Sarajeva udružio i organizirao konferencije tipa "Ne u NATO", kazao je kako se radi o demokraciji te da se ljudi imaju pravo organizirati i imati drugačija mišljenja.
- Znam da što se tiče NATO-a postoje snažna mišljenja, ali ja nisam ovdje da sporim ta mišljenja već da iskreno odgovorim na pitanja o NATO-u kako bi pomogao boljem informiranju, naglasio je Ferguson.
Prodekan za nastavu na Ekonomskom fakultetu u Istočnom Sarajevu Marko Đogo kazao je da ova akademska institucija želi pružiti studentima što više informacija na osnovu kojih će oni formirati svoje stavove.
Komandant NATO-a u BiH brigadni general Giselle Wilz mišljenja je da jačanje odnosa s NATO-om predstavlja mehanizam, pomoć i okvir kojim se popločava put za model kojim se testiraju demokratske reforme. Dodala je da je taj isti model korišten, i još uvijek se koristi u susjednim zemljama BiH.
Komentirajući moguće aktiviranje Akcijskog plana za članstvo BiH u NATO-u kazala je da ostaje optimistična "jer vjeruje u BiH". Međutim, istaknula je da je to sada političko pitanje te da Ministarstvo obrane BiH, koje je uradilo svoj dio posla, ima podršku NATO-a na tom putu, ali da se sada sve svodi na politički konsenzus u BiH.