Uvjeti i preporuke koje su pred BiH postavili Moneyval i FATF kada je u pitanju sprječavanje pranja novca i financiranje terorizma su čisto tehničke prirode, ali često bivaju prebačena na polje politike što dovodi do zastoja u realizaciji.
To je istaknuto na 8. forumu "Sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma u BiH" koji je danas počeo u Tesliću u organizaciji konzultantske kuće Revicon.
Zamjenik ministra sigurnosti BiH Mijo Krešić izjavio je kako će EU 1. lipnja 2016. objaviti "crnu listu" zemalja u kojim mjere sprječavanja pranja novca i borbe protiv financiranja terorizma imaju strateške nedostatke, kao i protumjere za te zemlje.
Dodao je kako se nada da Bosna i Hercegovina neće biti na toj listi s obzirom na sve što je učinjeno do sada i što činimo i dalje da to izbjegnemo.
Šefica bh. delegacije pri Moneyvalu Damirka Mioč rekla je da je Međunarodna radna grupa za financijske mjere protiv pranja novca i financiranja terorizma (FATF) kreirala Akcijski plan za BiH od čije će realizacije zavisiti da li ćemo početkom 2017. biti skinuti sa "sive liste" FATF-a na kojoj se trenutno nalazimo.
Po njenom mišljenju, zbog učestalih terorističkih napada u Europi kriteriji za ocjenjivanje napretka u toj oblasti u budućnosti mogu biti samo pooštreni.
Savjetnik ministra financija i trezora BiH Boris Raić naveo je da je u tijeku izrada izmjena i dopuna Zakona o sprečavanju pranja novca koje bi trebale riješiti jednu od osnovnih zamjerki FATF-a - nepostojanje odvraćajućih sankcija.
Pojasnio je da je izmjenama predviđeno oduzimanje novca, novčane kazne, a za veće iznose i krivične sankcije.