Ionako prisutne tenzije u regiji dodatno je podigla presuda Haaškog suda hercegbosanskoj “šestorki”, koju su Hrvati shvatili i kao svojevrsnu presudu svojoj obrani tijekom rata u BiH, piše Večernji list BiH.
Smiriti stanje
Mnogi u BiH već nastoje politički zloupotrijebiti tu presudu, pa bi današnji dolazak premijera RH Andreja Plenkovića u Mostar trebao umiriti i ohrabriti bh. Hrvate da ni u ovom osjetljivom trenutku nisu sami. Stabilizacija je BiH danas potrebnija više nego ikada, a određeni korak u tom smjeru mogao bi biti i današnji službeni posjet članova Predsjedništva BiH Beogradu, gdje će središnji događaj biti susret i razgovor s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Posjet dolazi u vrlo osjetljivom trenutku, kada su međunacionalne i međudržavne napetosti u regiji izrazito snažne, pa i to što je hrvatski premijer u BiH istog dana kada se članovi državnog Predsjedništva BiH sastaju s predsjednikom Srbije dovoljno govori sam za sebe. Razlog tenzija, naravno, nisu samo nedavne presude Haaškog suda u slučaju Ratka Mladića i šestorice bh. Hrvata, već i istupi samih dužnosnika.
Ovo će, kako naglašavaju i beogradski mediji, biti prvi službeni susret Vučića i Bakira Izetbegovića nakon izjave bošnjačkog člana Predsjedništva BiH kako se nada da će BiH priznati neovisno Kosovo.
Iako su reakcije u Beogradu na ovu i neke druge Izetbegovićeve izjave bile vrlo oštre, sam Vučić spušta loptu pred susret s članovima Predsjedništva BiH.
- Pred nama je dosta izazova, ali i mnogo šansi. Želio bih da u duhu prijateljstva razgovaramo o zajedničkim prioritetima i mogućnostima za unapređenje suradnje koja će doprinijeti razvoju naših zemalja i naroda, izjavio je Vučić za “Blic”
Ovaj list piše kako postoje velike šanse da se na stolu nađu i prijedlozi o razgraničenju između Srbije i BiH, o čemu se navodno proteklih tjedana intenzivno pregovaralo. Pozivajući se na neimenovani izvor blizak predsjedniku Srbije, “Blic” navodi da je Vućić bio na vezi i s Bakirom Izetbegovićem i s Miloradom Dodikom te da bi rezultati tih razgovora mogli biti poznati već idućeg tjedna.
Toplo-hladno
Sigurno je da bi dogovor o razgraničenju između BiH i Srbije relaksirao i ukupne političke odnose na relaciji Sarajevo - Beograd, pa i unutar same BiH. I jedni i drugi odnosi su na principu toplo-hladno, s tim što u zadnje vrijeme više prevladavaju hladne faze. Budući da su i članovi Predsjedništva BiH Dragan Čović, Bakir Izetbegović i Mladen Ivanić proteklih dana i tjedana, što izravno, što neizravno, kritizirali jedni druge, upitno je i hoće li u Beogradu nastupati jedinstveno ili idu s tri zasebna stava i politike.
pozar je rasplamsao HDZ- Hrvatske a HDZ -BIH samo prepisao...