Trakavica oko izbora predsjednika Federacije BiH trebala bi biti okončana u utorak, 28. veljače. Jučerašnji, treći, pokušaj Lidije Bradare, Igora Stojanovića i Refika Lende da se dogovore tko će biti predsjednik, a tko dopredsjednici entiteta, nije završen uspješno, pa će odluku o tomu donijeti Zastupnički dom Parlamenta FBiH na sjednici u utorak.
Lendo i politika SDA
Bradara, Stojanović i Lendo sastali su se jučer ujutro i potvrdili novinarima da nema ništa od dogovora. - Mi smo se dogovorili da se nismo dogovorili - rekao je Lendo navodeći kako će imenovanje predsjednika i dopredsjednika biti odlučeno u Parlamentu. Bradara je pak navela kako joj je žao zbog usporavanja procesa jer će u uspostavi vlasti biti izgubljeno još nekoliko dana s obzirom na to da će Zastupnički dom odlučivati umjesto njih troje, kao što je ranije bila praksa. Naime, izabrano rukovodstvo uvijek je brzo dolazilo do dogovora tko će biti predsjednik i uvijek je to bio hrvatski predstavnik. Premijer je obično iz bošnjačkog naroda, a kako na objema dužnostima ne mogu biti pripadnici istog naroda, ona predsjednika Federacije pripadala je Hrvatima. Tako će, vrlo vjerojatno, biti i ovaj put, jer je to i dogovor "osmorke" i HDZ-a. Uostalom, Bradara, koja dolazi iz HDZ-a, i Stojanović iz SDP-a već su se oglasili o tomu, ali zbog protivljenja Lende iz SDA odluka je prebačena na Zastupnički dom. -Mislim da je krajnje vrijeme da preuzmemo svoje obveze i nadležnosti - kazala je Bradara. Stojanović je iskazao žaljenje zbog toga što se ne poštuje većina koja postoji u obama domovima federalnog Parlamenta te je pozvao na vraćanje demokraciji. Dodao je, očito aludirajući na Lendu, da nikada ne bi na sebe preuzeo teret blokirati ili kočiti volju većine u Parlamentu. No, Lendo je još ranije najavio da neće podržati Bradaru za predsjednicu Federacije ako to ne bude dogovor lidera triju stranaka iz kojih dolaze i članovi rukovodstva FBiH. Zapravo, Lendo je slijedio politiku predsjednika SDA Bakira Izetbegovića, koji je pozvao čelnike HDZ-a i SDP-a Dragana Čovića i Nermina Nikšića da ove tri stranke zajednički formiraju izvršnu vlast na razini Federacije. Lendo se nije odazvao ni na jučerašnji sastanak s rukovodstvom Zastupničkog doma. Bradara i Stojanović izvijestili su predsjedateljicu Zastupničkog doma Mirjanu Marinković-Lepić (NS) i dopredsjedatelje Mladena Boškovića (HDZ) i Edinu Gabelu (SBiH) da dogovora o predsjedniku nema, pa je odlučeno da sjednica ovog doma na kojoj će biti imenovani predsjednik i dopredsjednici FBiH bude održana u utorak.
- Nema mjesta za bilo kakvo zaustavljanje procesa i nije mi jasno zašto ovoliko polemike i zastoja oko procesa koji je savršeno jasan - izjavio je Bošković.
Uloga međunarodne zajednice
Dakle, očekuje se da će Zastupnički dom potvrditi Lidiju Bradaru za predsjednicu, a Igora Stojanovića i Refika Lendu za dopredsjednike. Naravno, pod uvjetom da unutar "osmorke" ne bude novih iznenađenja. Jasno je da SDA i odbijanjem dogovora o predsjedniku Federacije kupuje vrijeme, računajući na raskol u šarolikoj koaliciji okupljenoj oko SDP-a. Istina je da tu stanje nije idilično i najviše se sumnja u to hoće li zastupnici Stranke za BiH i NES-a podići ruke za očekivani izbor predsjednice i dopredsjednika FBiH. Edina Gabela, koja dolazi iz SBiH, tvrdi da će se obje ove stranke pridržavati koalicijskog dogovora "osmorke" i HDZ-a. U svakom slučaju, u utorak će biti test stabilnosti "osmorke", što je vrlo važno, jer nakon izbora rukovodstva Federacije slijedi izbor premijera odnosno entitetske Vlade.
"Osmorka" i HDZ BiH su se o tomu već dogovorili, ali prepreku imenovanju Vlade predstavlja opet Refik Lendo, koji kao dopredsjednik FBiH treba dati suglasnost na tu odluku. Prema svemu što je do sada radio i izjavljivao, on neće podržati ni jednu vlast u kojoj nema njegove stranke SDA. Međunarodna zajednica jasno poručuje da neće tolerirati blokade i nastavak rada "tehničke" Vlade Fadila Novalića. Kako će se cijela priča raspetljati, moglo bi biti poznato već idućeg tjedna.