Uslijed tehnoloških promjena koje za cilj imaju smanjivanje birokracije, kao i ubrzanje graničnih kontrola na vanjskim granicama Europske unije, dosadašnji, tradicionalni način putovanja na koji smo svi naviknuli vrlo skoro odlazi u prošlost, a prva promjena, koja se očekuje već u studenome, dovest će do potpunog ukidanja pečatiranja putovnica, piše Večernji list BIH. No, za građane BiH koji imaju namjeru putovati u neku od zemalja Europske unije mnogo značajnija promjena očekuje se u prvoj polovini iduće godine jer će navrijeme morati ispuniti poseban obrazac, i to, kako sada stvari stoje, uz plaćanje i prijavu isključivo online. Dobra stvar je što će obrazac imati vremenski rok korištenja od tri godine, no zbog činjenice da je riječ o temeljitoj promjeni, bit će potrebno navrijeme se upoznati sa svim detaljima prije nego što sustav bude pušten u upotrebu.
Brži postupci
Glasnogovornik Izaslanstva Europske unije i Ureda posebnog predstavnika Europske unije u Bosni i Hercegovini Ferdinand Koenig za Večernji list je potvrdio kako se očekuje da će Europski sustav putnih informacija i autorizacije (ETIAS) postati operativan u prvoj polovini 2025. godine, a omogućit će učinkovitije i brže postupke granične kontrole, manje birokracije, manje kašnjenja za putnike, bolju sigurnost, bolju prevenciju neregularnih migracija i općenito učinkovitiji postupak upravljanja granicama. ETIAS ne uvodi ponovno obveze slične viznom režimu i putnici iz zemalja koje uživaju bezvizni režim prilikom putovanja u EU, uključujući putnike iz Bosne i Hercegovine, i dalje će tako putovati. Ono što je posebno važno je činjenica da će se prije putovanja morati proći jednostavna procedura prijave. Koenig objašnjava kako će državljani zemalja izvan Europske unije, kojima nije potrebna viza za putovanje u schengensku zonu, morati podnijeti zahtjev za odobrenje prije putovanja jednostavnom procedurom preko mrežne stranice ETIAS-a i/ili aplikacije za mobilne uređaje te će morati platiti naknadu od 7 €.
- Prijava i plaćanje bit će mogući isključivo online, a za sada nije predviđena mogućnost prijave ili plaćanja osobno. Međutim, osobe mlađe od 18 ili starije od 70 godina bit će oslobođene ovog plaćanja - dodao je Koenig.
Nakon dobivanja, odobrenje ETIAS-a vrijedi tri godine ili do isteka roka važenja putne isprave, a svi oni koji se navrijeme žele upoznati sa svime što donosi ETIAS, informacije mogu pronaći na poveznici https://travel-europe.europa.eu/etias_en. Vratimo se sada na promjenu koja nas očekuje u studenome, a koja će na brz i učinkovit način poslati u povijesti pečate, a od građana BiH tražiti ustupanje biometrijskih podataka, pa iako možda na prvu djeluje kao scenarij iz nekog znanstveno-fantastičnog filma, u suštini je riječ o logičnom nastavku procesa digitalizacije koji će smanjiti gužve na graničnim prijelazima, ali i podići razinu sigurnosti. No prije toga je potrebno proći kratku proceduru, pa će tako putnici iz BiH prilikom prvog prelaska granice dati biometrijske podatke kao što su otisci prstiju i fotografija lica, čime se eliminira potreba za unošenjem pečata u putovnice na graničnom prijelazu. Sustav ulaska/izlaska (EES) je automatizirani informatički sustav za registraciju državljana zemalja izvan Europske unije koji putuju u svrhu kraćeg boravka, svaki put kada prijeđu vanjske granice bilo koje od 29 europskih zemalja, koristeći sustav.
Verifikacija
Za potrebe EES-a “državljani zemalja izvan EU” su putnici koji nemaju državljanstvo bilo koje zemlje Europske unije ili državljanstvo Islanda, Lihtenštajna, Norveške ili Švicarske. “Kraći boravak” znači do 90 dana unutar bilo kojeg razdoblja od 180 dana. Navedeno razdoblje računa se kao jedinstveno razdoblje za sve europske zemlje koje koriste EES. Očekuje se da će EES postati operativan u studenome 2024. godine, a više informacija o EES-u, uključujući posebna pravila o iznimkama od registracije u EES-u, može se pronaći na poveznici https://travel-europe.europa.eu/ees_en. Koenig ističe kako postoji jedna važna praktična razlika između ETIAS-a i EES-a koju bi putnici trebali znati.
ETIAS zahtijeva određeni postupak putnika prije putovanja i predstavlja preduvjet za prelazak granice u schengensku zonu. EES, s druge strane, registrira i verificira putnika kada pristupi postupku granične provjere i ne zahtijeva nikakvu radnju od putnika prije putovanja. No, važno je za napomenuti kako ni jedan od dvaju sustava ne oslobađa putnika obveze ispunjenja drugih općih i posebnih uvjeta za ulazak u Europsku uniju definiranih Zakonikom o schengenskim granicama.