kraj božićno-novogodišnjih blagdana

Gužve na bh. granici, turisti i dijaspora vraćaju se kući

granica
Ivica Galovic/PIXSELL
03.01.2025.
u 19:29

Gužve na granici i ne čude s obzirom na brojnost bh. dijaspore. Od europskih država, najveća bh. dijaspora je u Njemačkoj s oko 240.000 ljudi

Bliži se kraj božićno-novogodišnjih blagdana, dijaspora i turisti vraćaju se kući. Promet vozila diljem Bosne i Hercegovine znatno je pojačan, a posebne gužve bilježe se na izlazu iz zemlje. Duga su zadržavanja na izlazu iz Bosne i Hercegovine na većini graničnih prijelaza, posebno na sjeveru Bosne i Hercegovine.

Iz BIHAMK-a su naveli kako su velike gužve zabilježene na graničnim prijelazima Gradina, Gradiška, Orašje i Brod. Na ostalim graničnim prijelazima putnička vozila ne čekaju dulje od 30 minuta. Gužve na granici i ne čude s obzirom na brojnost bh. dijaspore. Od europskih država, najveća bh. dijaspora je u Njemačkoj s oko 240.000 ljudi. Osim Njemačke, omiljena destinacija iseljenika s ovih prostora je i Austrija, u kojoj danas živi više od 150.000 bh. građana. Skandinavske zemlje također su destinacija koju bh. iseljenici rado biraju kada se odlučuju napustiti domovinu. A trend odlaska u Švedsku i Norvešku posebno je porastao nakon stavljanja BiH na bijelu schengensku listu. Trenutačno u Švedskoj i Norveškoj živi blizu 100.000 bh, građana. Većina njih je iskoristila neradne dane u državama u kojima žive za dolazak u domovinu. Istina, brojna je bh. dijaspora u SAD-u, Kanadi ili Australiji, ali njih tek manji broj u ovo vrijeme dolazi rodbini u BiH.

Bosna i Hercegovina bilježi sve veći odljev stanovništva koje u potrazi za boljim životom uglavnom odlazi u Sloveniju, Austriju, Njemačku, Nizozemsku, Švicarsku, Belgiju, Sjedinjene Američke Države, ali i Ujedinjene Arapske Emirate. Većina onih koji su u ranijim godinama napustili BiH domovini se uvijek rado vraćaju, uglavnom za vrijeme godišnjih odmora. Dijaspora već desetljećima značajno poboljšava standard bh. građana. Da nije rodbine u inozemstvu, veliki broj građana teško bi preživljavao.

Prema procjeni Svjetske banke, novčane doznake iz inozemstva za 2023. godinu iznose 5,141 milijardu KM, što čini 10,6% BDP-a BiH, svrstavajući zemlju na 5. mjesto u Europi po udjelu doznaka u BDP-u. Najveći dio tih doznaka dolazi iz susjednih zemalja, zapadne Europe te dijaspore u Skandinaviji, Sjevernoj Americi i Australiji. •

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?