Europski komesar za proširenje Johannes Hahn, koji je tijekom vikenda sudjelovao na sastanku ministara vanjskih poslova EU u Bratislavi, kaže u razgovoru za Radio Slobodna Europa da bi trebalo još jednom razmisliti o referendumu koji nameravaju organizirati čelnici u Republici Srpskoj i da se odluke Ustavnog suda moraju poštovati.
- Ono što očekujem u Bosni i Hercegovini, kao i u svim ostalim zemljama je da se odluke suda, osobito odluke Ustavnog suda poštuju. I moram priznati da ovo nije prvi put da se odluke suda ne poštuju. Važno je da razvijemo izvjesno razumjevanje o vladavini prava i zadacima koje institucije imaju. Ipak, nadam se da će se naći način kojim će se razriješiti ovaj problem, kazao je Johannes Hahn.
- Mislim da bi trebalo razmisliti o referendumu, ali s druge strane i još jednom ponavljam – odluke suda se moraju imati u vidu i one se moraju poštovati. Ne želim se dalje miješati u ovo, ali još jednom naglašavam – odluke suda se moraju uvažavati, naglasio je Hahn.
Komentirajući odnose između Hrvatske i Srbije u posljednje vrijeme, i mogućnost da Hrvatska nastavi kočiti nastavak pregovora između EU i Srbije, kaže kako svih šest zemalja u regiji koje još nisu članice EU imaju "međusobni dogovor da se podržavaju ili barem ne sputavaju u aktivnostima koje se odnose na perspektivu ulaska u EU".
- Rekao bih i da bi ovakva vrsta dogovora i takav duh trebao zavladati celom regijom, pa i među državama članicama EU, odnosno onima koje već jesu u Uniji, pojasnio je Hahn.
- Svi smo svjesni da perspektiva budućeg članstva u EU ovisi od doprinosa sigurnosti i miru u regiji i da bi trebalo biti i u interesu Hrvatske koja već jeste članica EU. Naravno, postoje rane iz prošlosti, napetosti među narodima ali još jednom – na odgovornim političarima je da povedu računa o ovome i tu vidim razliku između političara i državnika, istaknuo je Hahn.
Također je dao savjet kolegama i ljudima koji su na odgovornim pozicijama u regiji da izbjegnu verbalne napade zato što to, kako je rekao, izaziva reakcije i proizvodi nervozu i probleme.