Strah, nelagoda, iščekivanje novog udara - stanovnici Hercegovine, a napose gradova i općina na njezinu istoku, protekle dane provode u konstantnom "osluškivanju", nadajući se, ipak, kako se neće ponoviti situacija od petka navečer, kada se tlo zatreslo kao nikada u posljednjih 50 godina, ostavljajući iza sebe znatnu materijalnu štetu, ali, nažalost, i jedan izgubljeni život, piše Večernji list BiH.
I dok se zbrajaju štete, lokalne vlasti traže rješenja za što skoriju obnovu porušenih, ali i osiguranje onih objekata koji su pretrpjeli udar uslijed kojega nisu u potpunosti sigurni za boravak ljudi. Na prostoru Stoca, Ljubinja i Berkovića niz je takvih slučajeva, a uvidom u stanje na terenu vidljivo je kako će u proces obnove morati biti uključene i više razine vlasti.
Elementarna nepogoda
Stolac je, kao što je poznato, proglasio stanje elementarne nepogode, a što je prvi korak u osiguranju pomoći s viših razina. I jučer su tijekom dana službe bile na terenu, osiguravajući sve točke na kojima je potres napravio znatniju materijalnu štetu. Zgrada Osnovne škole Stolac pretrpjela je velika oštećenja prilikom niza potresa te su, nakon posljednjeg, jačeg, Osnovna škola Stolac i Prva osnovna škola Stolac skratile trajanje školskog sata za 15 min, objavljeno je na službenoj stranici Grada Stoca.
Zbog sigurnosti djece Osnovna škola Stolac je cjelokupnu nastavu prebacila na prvi kat, a iz Prve osnovne škole javili su da 20 posto roditelja zbog sigurnosnih razloga nije poslalo djecu u školu. Ravnateljica Osnovne škole Stolac Katarina Matić naglasila je da je škola relativno stara te da je pretrpjela određene štete, kako u unutarnjem tako i u vanjskom dijelu objekta, priopćeno je iz Grada Stoca.
- Na gornjem katu je došlo do puknuća zidova te do pucanja žbuke koja ja pala na pod, ali najvažnije je da nosivi zidovi nisu rizični. Najveća šteta nastala je na krovu škole, dimnjaci su se urušili te je sve nakon potresa poprimilo veće razmjere štete. Na teren su odmah izišli djelatnici koji su otklonili opasnost za djecu i prolaznike - kazala je ravnateljica Matić. Ravnatelj Prve osnovne škole Stolac Adem Haračić rekao je kako su svi djelatnici na oprezu, a održavanje nastave redovito se odvija u učionicama.
- Najveća oštećenja dogodila su se na srednjem katu, gdje su zidovi popucali i pala je žbuka. U prizemlju se u jednoj učionici urušio dio stropa i ta je učionica zaključana iz sigurnosnih razloga. Na nekim se mjestima dio zida odvojio, a imamo i situaciju gdje se dio štoka vrata odvojio od zida - istaknuo je Haračić. Ravnatelji se slažu da je situacija trenutačno zadovoljavajuća za izvođenje nastave, a nadaju se da će se što prije pristupiti rekonstrukciji zgrade kako bi nastavni proces bio neometan jer su posljednje dvije školske godine bile poljuljane zbog pandemije.
U susjednom Ljubinju također se vrši saniranje štete, a općinu je posjetio i predsjednik Vlade RS-a Radovan Višković, najavivši kako će danas doći stručni tim iz Republičke direkcije za obnovu i gradnju koji je jedini kvalificiran izvršiti procjenu štete nastale od potresa. Poručio je svim građanima da neće biti ostavljeni sami i da će biti predmet pozornosti institucija. - Pomoći ćemo svima u skladu s mogućnostima. Uradit ćemo sve kako bismo pomogli i sve objekte vratili u stanje upotrebe - rekao je Višković, piše RTRS.
Prijava štete
U Berkovićima, gdje je bio jedan od epicentara potresa koji ovih dana pogađaju Hercegovinu, dvije obitelji su iseljene zbog oštećenja njihovih domova, a do sada je prijavljeno 90 oštećenih objekata, izjavio je za Srnu načelnik općine Nenad Abramović. Naveo je kako će, prema preliminarnim procjenama, šteta od potresa u Berkovićima iznositi više stotina tisuća maraka.
U Čapljini su aktivno krenuli u proces obnove, a iz Gradske uprave pozvali su građane da do petka, 29. travnja, prijave štete nastale uslijed potresa. Iz Grada navode i da je Čapljina bila blizu epicentra potresa te da stručne službe imaju pune ruke posla u saniranju šteta i otklanjanju opasnosti koje prijete građanima. A o ozbiljnosti situacije dovoljne govore i podaci Seizmološke službe pri Geofizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a prema kojima je od 22. travnja uvečer pa do 24. travnja do 13 sati Hercegovinu pogodilo stotinjak potresa magnitude iznad 2 stupnja po Richteru.