Uvođenje negativne kamatne stope

Hoće li banke povećati cijene svojih usluga?

banka
24.07.2016.
u 19:15

U praksi, negativna kamatna stopa podrazumijeva da će komercijalne banke plaćati za sve viškove iznad obveznih deset posto, kolika je kvota za rezerve koje banke čuvaju u CBBiH

Centralna banka BiH je od 1. srpnja ove godine počela s primjenom negativnih kamatnih stopa na depozite s ciljem poticanja većeg plasmana kredita stanovništvu i gospodarstvu. Bankarski sektor u BiH visoko je likvidan i banke obiluju velikom količinom novca, koji predstavlja depozite građana. S druge strane, banke ne žele dati kredite u većem obimu gospodarstvu pravdajući se da je “teška ekonomska situacija” u zemlji, piše Faktor. 

Istovremeno, godinama se snižava kamatna stopa na depozite građana. Praksa banaka je bila da viškom novca kupuju entitetske vrijednosne papire i da tako ostvaruju prinose od kamata.

U praksi, negativna kamatna stopa podrazumijeva da će komercijalne banke plaćati za sve viškove iznad obveznih deset posto, kolika je kvota za rezerve koje banke čuvaju u CBBiH.

Potez Centralne banke BiH dolazi kao posljedica promjena u bankarskom sektoru na globalnoj i regionalnoj razini posljednjih godina.

Guverner CBBiH Senad Softić izjavio je za Faktor da su izmjene dugo planirane te da su bile neophodne zbog uočenih ranjivosti kod određenih banaka.

– Bankarski sustav u cjelini čini se visokolikvidnim, ali primjetna je značajna razlika između ugovorene i preostale ročnosti, kao i određene ranjivosti kod pojedinih banaka koje su posljedica višegodišnjeg pogoršanja u kvalitetu aktive uz značajnu prekograničnu izloženost banaka i povezanost s javnim sektorom – rekao je Softić.

Nakon najave CBBiH da će uvesti negativnu kamatnu stopu, dužnosnici nekih komercijalnih banaka izjavili su da će ih to potaknuti na uvođenje novih naknada ili povećanje cijena usluga.

Iz Centralne banke BiH su odgovorili da je iskustvo Europske centralne banke pokazalo da negativne kamatne stope nisu potaknule komercijalne banke na povećanje cijena usluga te da se sličan efekt očekuje i na tržištu BiH.

– U Centralnoj banci su rađene pažljive analize kako se ne bi postavila nerealno visoka stopa obvezne rezerve koja bi banke dovela u situaciju da ne mogu ispuniti propise CBBiH, ali koja bi, istovremeno, polučila željene rezultate – naveo je Softić.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije