ZDRAVA PREHRANA

Hrana je ključ zdravlja, izbjegavajte hrenovke, kobasice, tjesteninu...

hrana, hladnjak
shutterstock
20.02.2022.
u 14:11

Da je hrana ključ našega zdravlja, uče nas od malih nogu. No, pitanje je koliko se uopće pridržavamo nekih od "strogih" pravila zdrave prehrane

Ako na deklaraciji zapakirane hrane vidite dodane šećere, izbjegnite njezinu kupnju - jedan je od osnovnih savjeta stručnjaka kada je riječ o zdravoj prehrani. Da je zapravo hrana ključ našega zdravlja, uče nas od malih nogu. No, pitanje je koliko se uopće pridržavamo nekih od "strogih" pravila zdrave prehrane. Naravno, velika većina ljudi često zbog užurbanosti i načina života ne može u potpunosti utjecati na to što jede, zbog čega uglavnom konzumira brzu hranu, grickalice, sokove…, namirnice za koje stručnjaci navode kako bismo ih trebali strogo eliminirati.

Što kažu stručnjaci

Na listi proizvoda koje bismo trebali izbjegavati u svakodnevnim obrocima su mesne prerađevine, poput hrenovki, kobasica, paštete… Kako tvrde nutricionisti, Svjetska zdravstvena organizacija klasificirala je procesirano meso kao kancerogen iz skupine 1, što znači da može prouzročiti rak. - Procesirano meso sadrži kemikalije koje nisu prisutne u svježem mesu. Umjesto industrijski procesirane hrane, prednost dajte svježim sastojcima, mesu koje je uzgojeno na organski način i bez nepotrebnih aditiva - ističu nutricionisti. Osim mesnih prerađevina, koliko ste puta čuli kako je potrebno smanjiti količinu pržene hrane koju konzumiramo? - Pržena hrana jako je loša za zdravlje. Ne kažem da je ne bismo nikada smjeli jesti, ali ona definitivno ne bi smjela biti osnova nečije prehrane. Pržena hrana ima više masnoća, soli i kalorija koje su loše za zdravlje srca i povećavaju pretilost. Umjesto prženoga, u prehranu uvrstite hranu koja je minimalno termički obrađena, primjerice, koja je kuhana u vodi ili na pari - ističu nutricionisti. Prerađena ulja također se nalaze na listi namirnica koje bismo trebali izbjegavati. - Iz prehrane pokušajte maksimalno izbaciti prerađena ulja. Prerađena biljna ulja od suncokreta, soje, repice i sl. štetna su za ljudsko zdravlje. To je zato što se tijekom obrade zagrijavaju na ekstremno visoke temperature, što oksidira ulje. Oksidacijom se stvaraju slobodni radikali koji mogu prouzročiti štetu u cijelom tijelu. Kako starimo, naša tijela moraju raditi više kako bi se oporavila od te štete - kaže nutricionistica. Pri kupnji također treba izbjegavati i onu hranu na čijoj deklaraciji vidite da ima dodane šećere.

- Dodani šećeri nemaju nikakvu nutricionističku vrijednost, a medicinska istraživanja pokazala su da povećavaju rizik od pretilosti i metaboličkih bolesti. Ovu vrstu hrane zamijenite zdravijim alternativama, poput cjelovitih namirnica, kao što su svježe ili sušeno voće - navode primjere nutricionisti. Rafinirani ugljikohidrati također su štetni. - Volim opisivati rafinirane ugljikohidrate kao hranu koja je započela kako je priroda zamislila, a potom joj je oduzeta većina hranjivih tvari kako bi bila ukusnija i ugodnija za javnost. Poznato je da proizvodi od rafiniranih žitarica potiču upalu u našim tijelima, općenito imaju više šećera, a povezani su i s pretilošću - kaže nutricionistica. Inače, rafinirani ugljikohidrati uključuju proizvode poput kruha i peciva od bijelog brašna, bijelu rižu i tjesteninu, pizze i slično. Ne morate se odreći kruha - birajte onaj od cjelovitih žitarica koje su bogate vitaminima, mineralima i prehrambenim vlaknima koja potiču dobar rad probave.

Kako do zdravlja

Kao što postoji hrana koju bismo u potpunosti trebali izbjegavati, tako postoji i ona koju bismo trebali uvrstiti, a neke od takvih namirnica navela nam je Nevena Pandža, magistrica nutricionizma.

- Svakodnevne obroke trebali bismo spremati od namirnica koje smo grupirali u pet skupina: žitarice, voće i povrće, mliječni proizvodi, skupina biljnih i životinjskih proteina, masti i ulja. Ne postoji pet namirnica koje bi savršeno pokrile sve naše nutritivne potrebe i preferencije u tjedan dana jer je bit u ravnoteži i općenito kvaliteti prehrane. Ali možemo to istaknuti ovako: kada birate žitarice, češće birajte cijelo zrno ili integralne opcije. Kada birate voće i povrće, prednost dajte svježim, sezonskim i lokalnim opcijama. Kada birate izvore proteina u jednom tjednu, prednost dajte grahoricama, ribi, mladom siru i jajima u odnosu na meso. Kad birate izvore masnoće, češće odaberite maslinovo ulje, bučino ulje, orašaste plodove, sjemenke… - kazala je Pandža. •

 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije