Vjerojatno je i samom visokom međunarodnom predstavniku Christianu Schmidtu, nakon što je u istu rečenicu stavio Ratka Mladića, osuđenog pred Haaškim sudom na doživotnu kaznu zatvora zbog genocida i masovnih ratnih zločina, i bošnjačkog čelnika Aliju Izetbegovića, bilo jasno kako je pogrešno postupio, no napadi kojima je izložen i hajka koju protiv njega vode svojevrsni čuvari revolucije daleko su od istine. Poglavito oko pokušaja da se Izetbegovića starijeg gotovo proglasi svecem. Čak i unatoč tome što postoje brojne kontroverze oko njegove uloge u ratu, a napose zbog toga što takav stav ne dijeli najmanje pola države. Izetbegovićevi štovatelji ističu kako je on bio žrtva, kao i narod kojemu je bio na čelu u ratu, no to mu samo po sebi ne stavlja aureolu iznad glave. Poglavito zbog toga što su žrtve, ali i istina o posljednjem ratu mnogo slojevitiji nego što ih nastoji obojiti političko Sarajevo i prvaci iz jednoga naroda, piše Večernji list BiH.
Oni nastoje portretirati sve što se zbivalo u ratu isključivo kistom koji je koristio Haaški sud. Čak i unatoč tome što je ta institucija pokazala potpunu pristranost jer nije procesuirala ni jedan masovni zločin nad Hrvatima - od Grabovice, Križančeva Sela do Vareša i Kaknja, Kiseljaka kod Žepča, valja reći kako je Izetbegović do kraja života bio pod istragom toga Tužiteljstva. - Alija Izetbegović je bio jedan od osumnjičenih koji su bili pod istragom... Činjenica da je umro znači da su sve istrage obustavljene - rekla je glasnogovornica Suda Florence Hartmann nedugo nakon njegove smrti prije 23 godine. Nije, međutim, otkrila za koje se točno zločine teretilo vodećeg bošnjačkog dužnosnika. O njemu je svojedobno i glavna haaška tužiteljica Carla Del Ponte govorila u intervjuu za BBC. - Pitanje krivnje ostalih optuženika rješavat će se u drugim suđenjima. Primjerice, trenutačno se sudi bivšem zapovjedniku Armije BiH Rasimu Deliću. Ovaj slučaj bavi se nasilnim jedinicama mudžahedina. Možemo dokazati da je tadašnji muslimanski bosanski predsjednik Alija Izetbegović čak plaćao za njihov ulazak u zemlju. Trebao je oružje i vojnike - rekla je Del Ponte. Poslije je u jednoj izjavi djelomično korigirala svoja stajališta navodeći kako Izetbegović nije plaćao mudžahedine, nego su to činile organizacija TWRA i Saudijska Arabija. A što se opet svodi na isto zbog bliskosti Izetbegovića s nedavno preminulim Fatihom Ali Hassaneinom te pomoći koju su islamske zemlje slale nakon njegova zahtjeva. Nakon što se problematizirala uloga Izetbegovića i Schmidtovo spominjanje, ali u kontekstu navođenja prijepornih imena za školske udžbenike koje valja zaobilaziti, u javnosti je ponovno objavljen video istupa bošnjačkog čelnika tijekom 1993. godine. Tada je govorio o planovima za BiH, a Hrvate i Srbe nazivao ustašama i četnicima, piše Večernji list BiH.
- Ne ovakva može, ali ne može onakva kakva je postojala srpsko-hrvatsko-muslimanska Bosna kao neka zajednička država sa zajedničkim vladama i zajedničkim Predsjedništvom u kojima bi oni delegirali četnike i ustaše unutra. U tu vladu koju smo mi pokušavali to radi legaliteta, nekako održavamo - rekao je Izetbegović. Takav pristup prema Hrvatima i Srbima i danas je aktualan jer se u slučaju inzistiranja na legitimnom predstavljanju triju naroda pronađe izgovor kako će "patrioti" staviti na poziciju onoga kojega oni procijene podobnim svojim posebnim kantarom. I u tome istupu Izetbegović spominje pomoć od islamskih zemalja, ali i Zapada. Bošnjake naziva jedinim narodom koji je lojalan i zainteresiran za opstanak "domovine". U nastavku ponovno Hrvate i Srbe naziva fašistima, a svoj narod i vlast pod tom upravom demokratskima. Kao da se uopće nisu dogodili logori u Bugojnu, Mostaru, Sarajevu, masovna ubojstva, zlostavljanja i progon više desetaka Hrvata katolika. Iako Haaški sud nije procesuirao te zločine, ne znači da se oni nisu dogodili, kako se na krajnje manipulativan način pokušava opisati posljednji rat. I uloga Alije Izetbegovića. Među racionalnijima bio je istup njemačkog pisca i novinara Michaela Martensa, najpoznatijeg po biografiji Ive Andrića, koji je pak doveo u pitanje je li uopće Schmidt u istu rečenicu strpao Izetbegovića i Mladića. - Ako je tako, sram ga bilo. No, govori li to doista ova besmislena izjava, koja samo djelomično sliči engleskom - upitao se. Bosanski franjevac Franjo Ninić ocijenio je kako Schmidt djelovanjem spašava BiH od terora bošnjačkog nacionalizma.