Đumbir se u ljekovite svrhe upotrebljava dulje od 5000 godina, a u azijskoj kuhinji neizostavan je sastojak mnogih jela. Svojim slatkasto-ljutim okusom i ugodnim mirisom daje specifičnu notu ukusnim i zdravim jelima. Čaj od đumbira potiče metabolizam, potpomaže izgaranje masti i djelotvorno pridonosi redukcijskim dijetama.
Osim kao ukusan začin jelima, đumbir ima vrlo ljekovita svojstva, posebice antibakterijska i virustatska djelovanja te je odličan izbor za prevenciju prehlade u zimskim mjesecima. Zagrijava tijelo stoga ga nemojte previše konzumirati u ljetnim mjesecima.
Sadrži 0,25 do tri posto eteričnog ulja, i pet do osam posto gingerola - uljaste guste tekućine ljutog ukusa bez mirisa. Uklanja mučninu, poboljšava probavu i ublažava raznovrsne bolove. Koristi se i protiv artritisa, potiče prokrvljenost tkiva i djeluje na žuč, a Japanci ga jako cijene i kao afrodizijak.
Novija istraživanja upućuju da pojedini sastojci đumbira (6-gingerol, 8-gingerol i 6-shogaol) mogu imati pozitivni učinak na ublažavanje simptoma astme.
Povoljno djeluje na metabolizam kod oboljelih od dijabetesa te se koristi kao sredstvo protiv zgrušavanja krvi i upala. Od đumbira se prave oblozi protiv akutnih ili kroničnih bolova uzrokovanih reumatizmom i artritisom, bolova u leđima, ukočenog vrata, grčeva u želucu, upale jetre i bubrega, bronhitisa i astme. Terapija đumbirom i oblozima od đumbira potiče razgradnju očvrslih naslaga masnoća, bjelančevina i minerala. Poboljšava stanje kod reume, artritisa i gihta, piše Kreni zdravo.
Đumbir je odličan izbor za detoksikaciju nakon obilja blagdanske hrane. Poboljšava krvotok i protok energije, otklanja otrove i toksine. Osim što ublažava bolove, smiruje i smanjuje razdražljivost.
Preporuča se i trudnicama kod jutarnjih mučnina, a ako uzimate lijekove protiv zgrušavanja krvi, svakako se prije konzumacije đumbira u većim količinama obratite svom liječniku.