predstavnici HDZ-a BiH, SDA i SBB-a

Interventno pronaći sredstva za pomoć bolnicama u FBiH

09.09.2016.
u 07:00

Partneri vladajuće koalicije (SDA, SBB-a i HDZ-a BiH) na dvodnevnim razgovorima, analizirajući pripremu rada sjednica, usuglašavanja otvorenih pitanja i predlaganje određenih zakonskih rješenja za Parlament i odluka u nadležnosti Vlade FBiH, uspješno su definirali smjerove aktivnosti u vezi s aktualnim problemima na federalnoj razini - izjavila je za Fenu dopremijerka FBiH i federalna ministrica financija Jelka Milićević.

Organizacijski propusti

Na ovim razgovorima je, među ostalim, zaključeno, kaže Milićević, kako je zdravstvo žrtva određenih aktivnosti, to jest jedinstvene stope PDV-a, kao i određenih oslobađanja doprinosa za zdravstveno osiguranje. Istodobno, akteri sastanka, ističe, utvrdili su da ima propusta u organizacijama samih zdravstvenih ustanova, pri čemu su jasno rekli kako rješavanje pitanja iz zdravstvenog sektora mora ići u dva smjera. - Jedan je restrukturiranje zdravstva. To je proces koji će trajati dvije, tri godine i u kojem ćemo sigurno imati tehničku pomoć Svjetske banke, rekla je Milićević. SDA, SBB i HDZ BiH suglasni su, prema njezinim riječima, da se u drugom smjeru aktivnosti - interventno moraju naći sredstva koja će pomoći, primjerice, bolničkim centrima u Sarajevu, Tuzli i Mostaru. Pri tome su sudionici sastanka otvorili “pitanja namjenskih prihoda, odnosno mogućnosti trošarina i potpore u proračunu”. - Kao kako je u proračunu to teško postići. Uz predložene izmjene zakona kojima se predviđa povećanje trošarina za 15 posto, što bi bilo namijenjeno za izgradnju autocesta, Federacija je bila zagovornik za niske trošarine za zdravstvo, a tiču se onih na pivo, bezalkoholna gazirana pića. O tome nema jedinstvenog političkog stava jer je to nešto u čemu se razlikujemo u Federaciji, Republici Srpskoj i na razini Vijeća ministara BiH, izjavila je Milićević, sugerirajući na to da se ovo pitanje mora podići na višu razinu. Ravnatelj Sveučilišne kliničke bolnice Mostar dr. Ante Kvesić kazao je kako je više nego zadovoljan ishodom sastanka održanog u Sarajevu.

- Prezentirali smo sve svoje probleme i uglavnom naglasili financijske jer smo došli do ruba, praktično do zatvaranja bolnica. Nitko od nas nema čime raditi, pogotovo mi u Mostaru, kazao je Kvesić. Dodaje kako su se predsjednici stranki složili da se zdravstvu mora hitno pomoći. - Naložili su predsjedniku federalne Vlade i resornim ministarstvima da se zakon o sanaciji zdravstvenih ustanova što prije stavi na Vladu . Vjerujem da u idućih mjesec dana možemo očekivati prve pomake, kazao je Kvesić. Ministrica Milićević kaže kako je na sastancima bilo govora i o Zakonu o igrama na sreću. Ona ističe kako je na sastanku podsjetila na činjenice da su izmjene ovog zakona krenule iz Parlamenta FBiH, nakon čega je postignut kompromis da se u okviru Vlade naprave zamjene i u njih pokuša ugraditi sve ono što je moguće iz inicijativa predloženih u federalnom Parlamentu. - Čak smo imali formirano Povjerenstvo, uime Vlade i Ministarstva, što je rezultiralo ponuđenim zakonskim rješenjem. Međutim, kada je taj prijedlog došao na Vladu doživio je drastične izmjene, ističe ona. Ministarstvo financija se ogradilo od takvog zakonskog rješenja.

- Rekli smo, ako je to odluka Vlade, neka tako izmijenjeni zakon ide u parlamentarnu proceduru, pri čemu Ministarstvo ne može biti tumač zakona te ga nismo objašnjavali ni u Zastupničkom, ni u Domu naroda Parlamenta FBiH, naglasila je Milićević. Na taj način sada je, ističe, prebačena odgovornost na one koji će usvajati prijedlog izmjena i dopuna Zakona o igrama na sreću, koji je, po njezinu mišljenju, pun tehničkih propusta, zbog čega će biti “otežano njegovo praćenje”.

Smanjeni prihodi

Ministarstvo je od međunarodnih institucija zatražilo analizu prijedloga u vezi s kojim se, smatra, stalno nešto imputira.- Sve naše analize upućuju na to da sadašnji prijedlog izmjena i dopuna neće ostvariti povećane prihode, kako se govori, već će donijeti smanjene prihode, tvrdi federalna ministrica financija. Kaže da je i prijedlog Ministarstva bio da porez na dobit od igara na sreću i sve registracije od dozvola budu prihod proračuna Federacije. Po uplatnim mjestima, uplate i ti dobici su porez na dohodak tog mjesta u kojem se priređuju igre na sreću i nije točno, ističe, da to ovisi o sjedištu kladionica, za koje se često naglašava kako su na prostorima gdje žive Hrvati. - Općenito, sve je to previše pušteno u javnost i daje se previše paušalnih ocjena. Zato smo zatražili neovisnu analizu od međunarodnih institucija, koju očekujemo u idućem razdoblju. Željeli smo biti izvan svih političkih procesa zbog čega se o tom pitanju nismo očitovali u medijima, kako bismo smirili situaciju i realno pričali bez povišenih tenzija, rekla je Milićević za Fenu.•

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije