U parlamentarnu proceduru upućen je Prijedlog okvirnog zakona o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom, koji je izrađen na načelu zakonskog uređenja ove oblasti, sukladno dostignućima suvremene medicinske struke.
Zakon bi se trebao donijeti s ciljem sprječavanja zlouporabe ćelija, embriona, kao i mogućnosti trgovine njima, te osiguranja ustavnog prava građana na zasnivanje obitelji.
Potvrdio je to na tematskoj sjednici „Pravo na roditeljstvo bez diskriminacije" u Sarajevu predsjedatelj Povjerenstva za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Mirsad Isaković.
Po njegovim riječima činjenica je da natalitet u BiH opada već deset godina uzastopno, kao i to da nedostaje sustavna pronatalitetna politika.
- Jedna od bitnijih segmenata populacijske, odnosno pronatalitetne politike jeste i pomoć države u sustavom rješavanju problema koji muči skoro 20 posto parova, koji se ne mogu ostvariti kao roditelji zbog zdravstvenog problema steriliteta - istakao je Isaković.
Povjerenstvo za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Zastupničkog doma PSBiH u okviru Tjedna ravnopravnosti spolova, organiziralo je navedenu sjednicu, kojoj su prisustvovali i predstavnici institucionalnih mehanizama za postizanje rodne ravnopravnosti, nevladinih organizacija koje rade na pitanjima rodne ravnopravnosti, te predstavnici međunarodnih organizacija u BiH.
Razgovarano o problematici medicinski potpomognute oplodnje i raznim oblicima diskriminacije zbog nepostojanja cjelovite zakonske regulative u ovoj oblasti, priopćeno je iz Parlamentarne skupštine BiH.