Zbog obilnih padalina na području općina Čačak, Arilje i Lučani u Srbiji proglašeno je izvanredno stanje, a tijekom noći evakuirano je 15 osoba, potvrdio je Ministarstvo unutarnjih poslova Srbije.
Voda je poplavila brojne kuće i obradivo zemljište na području Lučana, Arilja, Čačka, Guče, Užica, Požege, Kosjerića, Bajine Bašte, Gornjeg Milanovca...
Obustavljena je i nastava u desetak škola u rudničko-takovskom kraju, u središnjoj Srbiji, javlja agencija Beta.
Istodobno, aktivirana su i brojna klizišta, pa su ugrožene i kuće, javlja Blic navodeći kako je najdramatičnije u Požegi koja je pod vodom. Budući da kiša i dalje pada, situacija se pogoršava.
"Na desetine poplavljenih kuća, stotine hektara zemlje pod vodom, uništeni plastenici, oštećeni putovi – epilog su kiša koje su pogodile užički kraj. Najdramatičnije je u Požegi jer je grad osvanuo opasan vodom zbog izlivanja Đetinje, Moravice i Skrapeža", javljaju novinari Blica.
Gradska uprava Bijeljine upozorila je stanovništvo naseljeno uz rijeke da zbog vrlo visokih vodostaja Drine i Save ukloni materijalna dobra koja bi mogla biti poplavljena.
Navode kako se i dalje prognozira rast vodostaja Save i Drine, što će prouzročiti izlijevanje iz korita u nebranjenim područjima.
Vodostaji manjih rijeka na teritoriju Bijeljine su u granicama normale.
Građani Srbije i dalje su u strahu, jer je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) najavio kako se i danas može očekivati od 20 do 40 litara kiše po metru četvornom, a u jugozapadnoj i južnoj Srbiji ponegdje i više.
Na Savi kod Jamene, Sremske Mitrovice i Beograda vodostaji će večeras prevazići granicu redovite obrane od poplava, a kod Šapca granicu izvanredne obrane od poplava, upozorava RHMZ.
Idućih dana i na Dunavu, sve od Slankamena do Smedereva, vodostaji će se kretati iznad i oko granica redovite obrane od poplava.
Načelnik Sektora za vanredne situacije Srbije Predrag Marić potvrdio je jutros kako je tijekom noći 15 ljudi evakuirano zbog izlijevanja rijeke Čemernice u zapadnoj Srbiji.
Za Radio-televiziju Srbije kazao je da su svi spasilački timovi na terenu, kao i da su koncentrirani na teritoriju Čačka i Užica. Najavio je i da će već danas Žandarmerija i Vojska Srbije biti upućene u krizna područja.
"Tijekom cijele noći bili smo u komunkaciji sa svim općnskim stožerima za vanredne situacije, pratimo ovo stanje i dat ćemo sve od sebe da ne bude žrtava i da nekako i ovo sve prođe", rekao je Marić.
Tijekom noći došlo je i do izlijevanja Bjelice na teritoriju Lučana, zbog čega je proglašena izvanredna situacija, prenosi RTS.
Voda je ušla u više desetaka kuća, poplavljeno je 500 hektara obradivog zemljišta, a obustavljen je i promet na cestama Lučani - Guča i Guča - Čačak preko planine Jelice.
Zbog prodiranja vode u glavnu trafostanicu u Guči, u tom naselju nema struje, a aktivirana su i brojna klizišta.
Načelnik Marić prethodno je izjavio da je situacija pod kontrolom, ali da su ekipe u pripravnosti zbog najavljenih novih padalina.
"Mi smo naše aktivnosti oko pripreme onoga što je RHMZ objavio uradili još u petak kada su svi općinski stožeri za izvanrednu situaciju u Srbiji na potencijalno kriznim mjestima dobili upozorenje od strane Odjela za izvanredne situacije da se podigne stupanj pripravnosti i da se radi monitoring 24 sata dok padaline ne prestanu", rekao je Marić agenciji Tanjug.
I u Beogradu je stanje redovno, kaže direktor Beokom servisa Darko Glavaš. Prema njegovim riječima, nema mjesta panici jer su trenutne padaline malo pojačanog inteziteta i "normalne za ovo doba godine".
"Imamo redovnu obranu od poplava. To nije ništa alarmantno. Nema mjesta panici jer smo u prošlosti imali daleko veću i Savu i Dunav na teritoriji Beograda nego što je sada", rekao je Glavaš.
Ipak, potpredsjednica vlade Srbije Zorana Mihajlović pozvala je, pod oznakom "hitno", sva poduzeća i agencije iz resora Ministarstva građevinarstva, prometa i infrastrukture da "obrate posebnu pažnju i poduzmu sve preventivne mjere zbog najave velikih padalina i upozorenja na mogućnost poplava".