Trenutno 50 zatvorenika u kazneno popravnim zavodima u Republici Srpskoj čeka na mogućnost premještaja to jest da kaznu izvršava u jednom od zavoda na području Federacije BiH, a 45 zatvorenika čeka na premještaj iz federalnih zavoda u zavode na teritoriji Republike Srpske - rekao je Feni federalni ministar pravde Mato Jozić na današnjoj sjednici Zastupničkog doma, na kojoj je odgođena rasprava i ujedno izjašnjavanje o predloženim izmjenama i dopunama Zakona o izvršenju kaznenih sankcija u Federaciji.
Zakonsko rješenje upravo je predviđalo da se kazna zatvora može izdržavati po mjestu prebivališta.
- U sedam kazneno- popravnih zavoda u Federaciji kaznu izdržava 2.070 zatvorenika - kazao je Jozić.
Sagledavajući problematiku za izvršenje kazneno- popravnih sankcija uvidio je da je u zavodima malo zaposlenih stručnih ljudi i to, kako kaže, bez javnih natječaja.
Zato se, pojašnjava, izmjenama želi uraditi da se ujednači broj zaposlenih u zavodima. Ujednačen (isti) broj imali bi zavodi u Busovači, Orašju i Bihaću. Broj uposlenih u kazneno- popravnom zavodu u Sarajevu izjednačio bi se sa zavodima u Tuzli i Mostaru.
- Sve europske komisije su kazale da nisu zadovoljeni standardi za izvršenje kazneno- popravnih sankcija u kazneno-popravnim zavodima u Federaciji - podsjetio je Jozić.
Tijekom dosadašnje rasprave šef Kluba SDA Ismet Osmanović rekao je da podržava da se omogući navedeni premještaj zatvorenika, ali da pitanje imenovanja direktora i zamjenika kazneno- popravnih zavoda nije najbolje riješeno jer je, kako navodi, stavljeno pod kontrolu ministra.
- Svako tko dođe do funkcije ministra pravde mogao bi da raspoređuje svoje ljude - dodao je Osmanović smatrajući da treba donijeti novi zakon o izvršenju kaznenih sankcija i formirati zasebnu upravu za izvršenje kaznenih sankcija.
Pod kontrolom te uprave, ističe, mogle bi biti na jednak način tretirane nadležne institucije (kazneno- popravni zavodi).
Šef Kluba SDP-a BiH Elvir Krajabić ocijenio je da su kontradiktorna dva stava govoreći da se u jednom navodi da se „pomoćnici direktora zavoda zapošljavaju putem konkursa, ali konkurs ne provodi Agencija za državnu službu nego Federalno ministarstvo pravde“.
U drugom stavu piše „da pomoćnike imenuje i razrješava direktor“, pa se, poručuje Karajbić, predlagač zakona treba opredijeliti ili za jednu ili za drugu opciju.
- Također, u jednom od članova poziva se na Zakon o državnoj službi koji je proglašen neustavnim. Suština je izgleda da se razriješe postojeći pomoćnici - dodao je Karajbić.
Navedenu raspravu zastupnici će nastaviti na jednoj od idućih sjednica kada će i glasati o predloženim izmjenama i dopunama Zakona o izvršenju kaznenih sankcija u Federaciji BiH.