u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH

Kako je većinski narod demonstrirao snagu brojnijega: Preglasavanjem Hrvata formirana nova bošnjačka većina!

Zastupnički dom Parlamenta FBiH
Foto: Fena
1/3
13.12.2024.
u 21:50

Za zakon u kojemu je glavni uzrok nesuglasica poduzeće BH-Gas d. o. o. Sarajevo, koje bi po prijedlogu koji je dobio potporu većine u federalnom Zastupničkom domu bilo nositelj projekta, glasovalo je 76 zastupnika svih bošnjačkih stranaka koje imaju zastupnike u ovom domu

U državi, koja je po svojem ustavnom uređenju sastavljena od triju konstitutivnih naroda koja bi trebala biti jednakopravna, ostalih, kao i građana, većinski narod u jednom entitetu ovih je dana u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH demonstrirao snagu brojnijega i jačega, piše Večernji list BiH.

Stranke "trojke", koje oporbeni SDA i DF od ulaska u koaliciju s HDZ-om BiH nazivaju izdajnicima, vratile su se u okrilje velikobošnjačke koalicije te njegovim stavljanjem na dnevni red i podrškom Zakonu o plinovodu predlagatelja SDA srušile koaliciju stranaka s kojima su formirale vlast u Federaciji BiH. Gazeći načela parlamentarne demokracije, SDA, DF, Stranka za BiH, ali i Naša stranka te Narod i pravda jednostavno su preglasali sve zastupnike stranaka s hrvatskim predznakom u ovom domu - zastupnike HDZ-a BiH, HDZ-a 1990., HSS-a, HRS-a i HNP-a.

Ujedinjeni Bošnjaci

Za zakon u kojemu je glavni uzrok nesuglasica poduzeće BH-Gas d. o. o. Sarajevo, koje bi po prijedlogu koji je dobio potporu većine u federalnom Zastupničkom domu bilo nositelj projekta, glasovalo je 76 zastupnika svih bošnjačkih stranaka koje imaju zastupnike u ovom domu. Protiv zakona bili su zastupnici HDZ-a BiH i HSS-a, a suzdržani preostali zastupnici hrvatskih stranaka, HDZ-a 1990., HRS-a i HNP-a. Još tijekom rasprave, koja je bila na rubu incidenta uz optužbe za fašizam, špijunažu i suradnju s Rusijom svakoga hrvatskog zastupnika koji se usudio suprotstaviti volji većine ili pozvati na dijalog i pronalazak kompromisnog rješenja, Mladen Bošković (HDZ BiH), dopredsjedatelj Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH, jasno je dao do znanja da će preglasavanje Hrvata u ovom domu imati posljedice.

Kao jednu od njih naveo je preispitivanje svih budućih odluka koje će se donositi na razini Federacije BiH. Nova bošnjačka većina, koja se formirala ovih dana u Federaciji BiH, Boškovićevu konstataciju da se postojeća većina raspala preglasavanjem Hrvata i grubim kršenjem demokratskih načela doživjela je kao prijetnju uz medijske spinove da su protiv zakona bili jedino zastupnici HDZ-a BiH. Pojedinačno izjašnjavanje, međutim, pokazalo je jedinstvo svih zastupnika stranaka s hrvatskim predznakom koji su na snagu brojnijega i jačega odgovorili zajedničkim stavom kojim su stali u obranu i hrvatskoga naroda, Ustava i demokratskih načela.

U svojim su raspravama iznijeli brojne sumnje da BH-Gas može iznijeti za sve stanovnike Federacije BiH, od Hercegovine do središnje Bosne, iznimno važan projekt plinofikacije plinovodom iz Republike Hrvatske. Uz zakon je, kao znak "dobre volje", prošao i zaključak o potrebi reorganiziranja BH-Gasa predlagatelja Marija Karamatića, zastupnika HSS-a. Zaključak, uz dubinsku analizu rada ovog poduzeća, podrazumijeva i izmjene u upravnim i nadzornim odborima. Licemjeran je to potez nove velikobošnjačke koalicije s obzirom na to da zaključak nije obvezujući i nema zakonsku snagu.

Sada imaju monopol

Zakon koji je donesen preglasavanjem Hrvata u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH mora biti potvrđen i u Domu naroda. Upravo su izaslanici u Klubu Hrvata u ovom Domu prije nekoliko godina i inicirali donošenje Zakona o plinovodu kojim bi i područja u Federaciji BiH koja nemaju priključak na taj energent dobila mogućnost priključiti se na plinovod čija bi trasa preko Hrvatske išla područjem Hercegovine, od Posušja, Tomislavgrada, Šuice i Kupresa do središnje Bosne, Bugojna dalje prema Travniku, Novom Travniku, ali i Jajcu te Uskoplju. Uz plinofikaciju navedenih područja, Federacija BiH dobila bi i alternativni izvor plina. No, većinski bošnjački narod, odnosno njegovi predstavnici u vlasti, očito se nije ni po koju cijenu spreman odreći monopola koji trenutačno ima nad prometom plina u Federaciji BiH te ga želi zadržati u novom projektu koji bi kontrolirala gubicima i jednonacionalnom strukturom zaposlenih tvrtka BH-Gas. Posljedice takvih nastojanja u Federaciji BiH tek će se osjetiti. •

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije