Istraživanja pokazuju da uspješnost izvedbe zadataka opada za 25 posto svakih 24 sata koja provedemo budni. Mozak se ugasi! Istraživanja na životinjama pokazala su da se životinje samo čine budnima, a zapravo spavaju, jer im mozak spava. To donosi veliki kaos u organizmu, piše Ordinacija.vecernji.hr.
Loša koncentracija
Ako ste budni 24 sata u komadu postoji vjerojatnost da ćete imati poteškoće s fokusiranjem jer samo jedan dan s manjkom sna luđački djeluje na naš um! Nećete moći biti fokusirani na nekoliko stvari odjednom, a podjednak utjecaj na ljude ima i samo 0,1 promil alkohola u krvi. Pogoršava se koordinacija ruku s očima, ali nećete moći ni filtrirati važne informacije.
Problemi s kardiovaskularnim sustavom
Ostanete li budni 36 sati, javlja se otežane pamćenje. Što dulje ne spavate, stanje u tijelu se pogoršava. Dolazi do poremećaja rada u kardiovaskularnom sustavu, pa varira krvni tlak, srce ubrzano lupa, a nećete se moći ispravno sjećati lica ni riječi. Jedna je studija pokazala da stvaranje glagola od imenica i korištenje fotografskog pamćenja ne funkcionira kod mladih ljudi nakon 36 sati budnosti.
Totalni nered u tijelu
Ako ste čak 48 sati neprekidno budni, sada je tijelo već pod velikim stresom. Imunitet ne radi kako treba i vjerojatno ćete se razboliti. U urinu ovih osoba uočene su velike razine nitrogena, koji je pokazatelj da je tijelo pod strašnim stresom. Vrijeme reakcije je oštećeno, odnosno refleksi ne rade kako treba, pa je osoba u velikoj opasnosti.
Sve preko ove granice unosi totalni nered u tijelo. Pažnju možete održati samo nekoliko sekundi, pojavljuju se halucinacije i mikrospavanje - mozak se isključi, odnosno spava neko kratko vrijeme i onda se opet trzne...