Malobrojna zajednica mostarskih Srba, okupljena uglavnom u nekoliko različitih političkih, društvenih i kulturnih organizacija sa srpskim predznakom, a pod okriljem Koordinacije Srba u Mostaru kao krovne organizacije, odlučila se na do sada rijetko viđen potez kada je riječ o političkom i svakom drugom organiziranju i nastupanju, piše Večernji list BiH.
Naime, Koordinacija Srba Mostar na sljedećim općim izborima imat će jedinstvenu listu ili će podržati jedinstven nastup srpskih stranaka, zaključak je to 1. sabora Koordinacije srpskih organizacija iz Mostara održanog 28. veljače u Vladičanskom dvoru u Mostaru. Koordinaciju čine SPKD “Prosvjeta” Gradski odbor Mostar, SPKUD “Gusle” Mostar, Udruženje Srba povratnika, Udruženje veterana, SNSD, SDS, “Prosvjeta” Mostar, Srpsko građansko vijeće, Udruženje mladih “Mitropolit Leontije” i kao promatrač Srpska pravoslavna crkvena općina Mostar.
Sa sabora je upućen poziv strankama iz Republike Srpske da podrže jedinstvo mostarskih Srba jer je to nesumnjivo jedini način kako bi Srbi u Hercegovačko-neretvanskoj županiji imali priliku izabrati svoje legalne i legitimne predstavnike u vlasti. Sabor je bio izvjestiteljski, a na njemu su sudjelovali predstavnici čak osam organizacija koje djeluju u Koordinaciji.
Predsjednik Koordinacije Srba Mostar Dušan Golo sa sabora je uputio poziv svim Srbima u Mostaru da se uključe u rad Koordinacije djelovanjem u udrugama koje čine Koordinaciju ili eventualno uključivanjem svojih udruga u njezin rad. Ovaj poziv upućen je i Mostarcima iz svih krajeva Republike Srpske, BiH, Srbije, Crne Gore i ostale dijaspore kako bi podržali i svojim aktivnim nastupom potpomogli rad Koordinacije Srba Mostar.
- Koordinacija Srba Mostar poziva sva tijela vlasti u Federaciji i na razini BiH na ravnopravan tretman srpskog naroda u Mostaru i FBiH s druga dva konstitutivna naroda i da se na taj način ispravi diskriminacija Srba kada je riječ o obrazovanju, zapošljavanju, potpori srpskim udrugama i projektima kroz proračune općina, županija i Federacije BiH - naveo je Golo.
Dodao je kako Koordinacija poziva skupštine Hercegovačko-neretvanske, Zapadnohercegovačke, Posavske i Hercegbosanske županije da usvoje izmjene ustava županija kako bi Srbi postali formalno-pravno konstitutivan narod, a zakonodavna i izvršna tijela svih županija i FBiH da svojim odlukama provedu i faktičku konstitutivnost srpskog naroda.
U zaključcima se pozivaju političke stranke iz Mostara i FBiH da pri donošenju političkih odluka važnih za sva tri naroda u Mostaru uvažavaju i ravnopravno tretiraju političke stranke srpskog naroda koje djeluju kroz Koordinaciju Srba Mostar te uvažavaju srpske stavove u budućim rješenjima za Mostar. Dodao je i to kako je Koordinacija u protekle dvije godine, koliko postoji, održala stotine sastanka s domaćim političarima i predstavnicima međunarodne zajednice u vezi sa zahtjevima Srba kada je riječ o rješenjima za Mostar, ali i u vezi s problemom konstitutivnosti, problemom raspodjele sredstava iz proračuna te zapošljavanjem, ali kako, nažalost, rezultata nije bilo.
- Ako na izborima ne izaberemo svoje predstavnike, sva naša borba će biti uzaludna - naveo je Golo.
Predrag Šupljeglav iz Koordinacije nam je potvrdio kako je temeljni cilj cijele priče oko organiziranja Srba omogućiti Srbima u dolini Neretve birati svoje prave legitimne predstavnike kako to želi ovdašnje srpsko biračko tijelo, a što je uz ovakav oblik organizacije itekako izgledno ako se većina odazove na izbore i podrži ili zajedničku listu ili zajednički nastup stranaka sa srpskim predznakom.
Ovaj oblik samoorganiziranja i jedinstvenog političkog i svakog drugog nastupa mostarskih Srba, a posebno u kontekstu lokalnih izbora, trebao bi biti model i drugim zajednicama koje su na određenim područjima u manjini. Prije svega, ovakav oblik organiziranja bio bi od vitalnog značaja za Hrvate u RS-u, gdje bi na ovaj način uz adekvatan odziv biračkog tijela bili u mogućnosti izabrati svoje legitimne i legalne zastupnike u Narodnu skupštinu RS-a, a ne da im se ponovi situacija iz aktualnog saziva gdje su sva četiri zastupnika ustvari iz bošnjačkih i srpskih stranaka. Taj jedinstven nastup omogućio bi Hrvatima u RS-u mnogo bolji položaj kako bi mogli opstati i ostati te kako bi se izborili za svoja prava baš onako kako to žele i Srbi u Mostaru.•