Užarene ljetne temperature tek nekoliko dana nakon kalendarskog početka ljeta u cijeloj BiH dosegnule su vrhunac. Žuti i narančasti alarmi upaljeni su za većinu države, liječnici izdaju preporuke ponašanja i pozivaju na oprez jer visoke temperature mogu vrlo nepovoljno utjecati i na zdravlje potpuno zdravih osoba. Toplinski udar napunio je ambulante, a službe hitne pomoći imaju sve više intervencija.
Skok temperature
Da je skok temperature posljednjih dana donio nevolje, potvrdili su nam iz Doma zdravlja Mostar. - Otkako su temperature počele rasti, pojačan je i broj intervencija Hitne službe, pogotovo u posljednjih pet do šest dana. Najčešće se javljaju pacijenti zbog sinkope, odnosno gubitka svijesti, povraćanja i dijareje, čiji je uzrok trovanje hranom, te hipertenzije - kazala nam je glasnogovornica Doma zdravlja Mostar Ines Popovac ističući da su ovakve intervencije uobičajene tijekom ljetnih mjeseci. Kao zaštitu od ljetnih vrućina liječnici savjetuju izbjegavanje boravka na suncu kada je sunčevo zračenje najjače, nošenje odgovarajuće odjeće svjetlijih boja, kapa, šešira i sunčanih naočala. Preporučuju i izbjegavanje obilnih i masnih obroka te uzimanje što više voća, povrća i dovoljne količine tekućine - vode i prirodnih sokova. Kako bi se izbjegao prekomjerni gubitak tekućine znojenjem, potrebno je unositi što više vode, uključujući i mineralnu vodu jer sadrži elektrolite. - Pijte vodu prije izlaska vani, nosite bocu vode i pijte pomalo ne čekajući da se pojavi žeđ. Nakon povratka kući popijte neki sok ili vodu - ističu liječnici napominjući da se izbjegava ispijanje alkohola, gaziranih i zaslađenih pića koja samo pojačavaju dehidraciju, objašnjavaju ističući rizične skupine. - Pod posebnom opasnošću da izgube dosta soli jesu srčani bolesnici koji su na neslanoj dijeti ili koriste diuretike. Njima je najlakše nadoknaditi elektrolite povećanim unosom voća i povrća - savjetuju liječnici. Prostorije u kojima se boravi moraju se redovito provjetravati, a ako se koriste rashladni uređaji, temperature u odnosu na vanjsku sredinu ne bi se trebale previše razlikovati. Upozoravaju da velike vrućine i visoke razine UV zračenja mogu biti opasne ne samo za bolesnike, malu djecu i druge rizične skupine nego i za zdrave ljude. - Uz navedeno, ograničite vanjske aktivnosti na jutarnje i večernje sate te izbjegavajte sunce od 10 do 18 sati - kažu liječnici. Visoke temperature posebno utječu na zdravlje radnika, posebno onih koji rade na otvorenom i dulje vremena su izloženi suncu. Kako bi se što više takvih slučajeva izbjeglo, nadležni su već prije izdali preporuke poslodavcima kako na najbolji način zaštititi zaposlenike. Federalno ministarstvo rada u skladu sa Zakonom o zaštiti na radu dalo je poslodavcima preporuke da, uslijed vremenskih neprilika izazvanih visokim temperaturama, na teritoriju FBiH provedu posebne mjere zaštite kojima će spriječiti nastanak štetnih posljedica za zdravlje radnika. Jedna od preporuka poslodavcima je da razmotre mogućnost prekida obavljanja poslova na otvorenom u razdoblju od 12 do 16 sati te njihova nastavka nakon 16 sati. Također, preporuka poslodavcima je da za vrijeme trajanja ovih vremenskih neprilika omoguće korištenje godišnjih odmora kroničnim bolesnicima, kao i odsutnosti u skladu sa zakonom, kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu.
Prilagoditi rad i odijevanje
Poslodavcima je preporučeno i da izvrše organizaciju radnog vremena te utvrde raspored tako da njegov početak prilagode vremenskim prilikama. Osim toga, poslodavci bi trebali omogućiti primjerenije odijevanje djelatnicima u ustanovama, poduzećima, kao i tijelima vlasti te drugim pravnim osobama, kao i prikladno odijevanje na službenim događajima poput sjednica parlamenata, vlada i slično, prilagođeno visokim temperaturama, priopćeno je iz Federalnog ministarstva rada. I vozače se poziva na oprez. - Na dulja putovanja krenite u ranim jutarnjim ili kasnim popodnevnim satima. Ako putujete tijekom dana, savjetujemo češće stanke - poručili su iz BIHAMK-a.