Politička previranja na relaciji Sarajevo - Banja Luka, a koja se manifestiraju kroz nemogućnost postizanja dogovora oko načina ostvarenja suradnje s NATO savezom, prijete u potpunosti zakočiti europski put BiH, piše Večernji list BiH.
Vremena je sve manje, izbori za Europski parlament se bliže, a BiH i dalje nema novi saziv Vijeća ministara koje bi trebalo biti vjerodostojan sugovornik i partner u pregovorima s institucijama Europske unije, ali i adresa na koju bi Europska komisija trebala slati odgovor na zahtjev BiH za statusom kandidata. Poruka iz Bruxellesa je jasna; pozitivnog mišljenja za BiH nema sve dok se ne formira novo Vijeće ministara.
Tehnički mandat
To je nedavno objasnio i šef Izaslanstva Europske unije u Bosni i Hercegovini Lars-Gunnar Wigemark koji je nakon razgovora s članovima Kolegija Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH o nastavku reformskih procesa u državi ukazao na stav koji se često može čuti, a isti se može sažeti u poruku kako Unija želi formiranje novog Vijeća ministara za nastavak istinske suradnje te kako vlast u tehničkom mandatu nema kapacitet za takvu suradnju.
A te vlasti, odnosno Vijeća ministara koje bi trebalo preuzeti mišljenje Europske komisije, nema niti je može biti u trenutačnoj konstelaciji odnosa. S jedne strane imamo poruke iz SDA i ostalih političkih stranaka kako imenovanje mandatara Vijeća ministara treba ići paralelno s dostavljanjem Godišnjeg nacionalnog programa (ANP), a što je pak preduvjet za aktivaciju Akcijskog plana za članstvo u NATO savezu (MAP), dok s druge strane imamo nedvosmislene poruke predstavnika SNSD-a kako od Godišnjeg programa za MAP neće biti ništa.
Zakovane pozicije
Ovakve zakovane pozicije od kojih se ne odustaje, u startu opterećuju proces pregovora o formiranju Vijeća ministara, a koji su trenutačno obilježeni neizvjesnošću. Za to vrijeme pljušte optužbe o tome tko bi mogao biti krivac ako dođe do zastoja na europskom putu te ako u svibnju, prije izbora za Europski parlament, ne dobijemo mišljenje Europske komisije. Predsjednica RS-a Željka Cvijanović tako je ovog tjedna navela kako RS nesumnjivo podržava eurointegracije, što je pokazala djelovanjem svojih institucija, ali da taj europski put koči neformiranje Vijeća ministara i opstrukcija, prvenstveno SDA.
“Zakovani smo na tom putu, umjesto da sada u svibnju dobijemo pozitivno mišljenje europskih tijela. Poručila bih da se trebamo kretati dalje i doći do kandidacijskog statusa kada je riječ o EU te sve to uraditi prije početka studenoga i prije nego se formiraju nove institucije nakon provedenih izbora na razini EU-a”, istaknula Cvijanović.
S druge strane, predstavnici bošnjačkih stranaka ističu kako je ovdje riječ o poštivanju zakona i ranijih odluka koje se odnose na NATO te kako će imenovanje mandatara i predaja ANP-a morati ići istodobno. Na koji način, to u ovom trenutku nije poznato, iako postoje špekulacije kako će bošnjačka strana ipak popustiti te naći rješenje da preko svojeg budućeg ministra obrane preda ANP.•