Posjetili smo odjel u Odžaku

Marko iz Tolise već je 15 godina na dijalizi: Nije mi teško, odavno sam se već naviknuo, a poslije budem kao nov

Pacijenti na dijalizi
Nada Koturić
16.01.2025.
u 15:25

Posavina je, inače, prije rata slovila za jedno od bh. područja gdje je bila iznimno raširena bolest endemske nefropatije, kaže prim. dr. Stipančić, voditelj dislociranoga Odjela za hemodijalizu Županijske bolnice Orašje u Odžaku Marko iz Tolise već je 15 godina na dijalizi: Nije mi teško, odavno sam se već naviknuo, a poslije budem kao nov Infobox (): Posavina je, inače, prije rata slovila za jedno od bh. područja gdje je bila iznimno raširena bolest endemske nefropatije, kaže prim. dr. Stipančić

U dislociranom Odjelu za hemodijalizu Županijske bolnice Orašje u Odžaku dijalizira se oko 30 pacijenata s područja Posavske županije, pacijenti iz Grada Orašja te domaljevačko-odžačkog područja. Nekoliko je pacijenata iz Gradačca i iz Modriče. Pacijenti se dijaliziraju tri puta tjedno po četiri ili četiri i pol sata, ovisno o kliničkoj procjeni za svakog pacijenta posebno. Nabava novih uređaja, ali i ostale opreme, prioritet je ovoga odjela, kazao je dr. Želimir Stipančić, voditelj Odjela za dijalizu, u kojemu je angažirano 10 medicinskih sestara te tehničara, dva liječnika, jedan liječnik na specijalizaciji te pomoćno osoblje, piše Večernji list BiH.

- Kada vam se život svede na ovisnost o uređaju, to je je vrlo teško prihvatiti. Ovdje sam tek dva tjedna i na sve ovo se privikavam. Dijaliza produljuje naš život pa sam možda i prije trebao doći. U toj je priči jako važno da su oni koji nam pomažu, zdravstveno osoblje centra za dijalizu u Odžaku, u svakom trenutku na usluzi i pomoći - kaže nam pacijent Anto Baotić iz Kostrča, svojedobno alfa i omega novinarstva, koji je ostavio značajan trag u pisanoj povijesti Bosanske Posavine.

Samo riječi hvale za liječničko osoblje, medicinsko osoblje, terapije i usluge ima i Marko Miličić iz Tolise, koji je među pacijentima koji najdulje dolaze na dijaliziranje, već 15 godina, a sada već tri puta tjedno.

- Nije mi teško dolaziti, već sam se naviknuo na ovaj put i cijelu proceduru jer, kada završi dijaliza, ja sam kao nov - kaže Marko.

I Ana Dominković slično razmišlja. Već osam godina putuje na dijaliziranje do Odžaka. Zadovoljna je cijelim postupkom i poručuje:

- Velika vam hvala što nam spašavate živote.

Posavina je, inače, prije rata slovila za jedno od bh. područja gdje je bila iznimno raširena bolest endemske nefropatije, pa je i tada postojao Odjel za dijalizu, potvrđuje nam šef odjela prim. dr. Želimir Stipančić, specijalist interne medicine.

- Rad odjela počeo je ponovno 1998. godine, osposobljen je i ubrzo je narastao na 80-ak, a do prije nekoliko godina čak i do 100 pacijenata na hemodijalizi. U posljednje se vrijeme taj broj znatno smanjio, posljednjih godinu dana broj je oko 30 pacijenata - kaže dr. Stipančić ističući kako je nužno više ulagati u opremu, prije svega, novih dijaliznih uređaja, ali i u kadrove.

Smanjenje broja pacijenata u centru za dijalizu Odžak tumače promjenom uvjeta života, uvjeta prehrane i načina života. Uzročnik endemske nefropatije je, tvrdi dr. Stipančić, na temelju svjetskih istraživanja, mikotoksin koji se nalazi u korovu, tzv. vučjoj stopi, a raste u pšenici. Ranije, kad je obrada pšenice i priprema brašna za prehranu bila puno primitivnija, više je bilo i toksina i samljevene vučje stope, primjerice, u kruhu. Danas toga više nema i bolest iščezava. Drugi je razlog, tumače na odjelu, i manje stanovništva, odnosno potencijalnih pacijenata koji sada rade u zemljama Zapada i tamo se liječe.

Zahvaljujući sredstvima Vlade Republike Hrvatske, posredstvom Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH, nabavljeno je postrojenje za reverznu osmozu, značajno za dijalizu koja ovisi o pročišćenoj demineraliziranoj vodi.

- To je postrojenje koje osigurava osnovnu pretpostavku, čistu vodu, što je osnovni preduvjet za dijalizu. Vrlo skupo postrojenje naša bolnica nije mogla sama financirati pa koristim prigodu zahvaliti donatoru. U prošloj smo godini preko organizacije "Izvor dobročinstva" iz Vogošće dobili i tri nova suvremena uređaja za dijalizu, i to nam puno pomaže - kazao je dr. Stipančić, napominjući kako problem opreme za sada uspješno rješavaju odlični serviseri.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije