Ljetni mjeseci idealni su za uživanje u brzoupijajućim biljnim uljima. Ova ulja ne maste kožu lica i tijela kao što je to slučaj s “težim” uljima, poput maslinova i ricinusova, a najbolji primjer je biljno ulje lješnjaka izvornog naziva Corylus avellana.
Ulje lješnjaka, uz makadamijino, vrlo je fine teksture, dosta je stabilno zbog sadržaja vitamina E te je idealno za njegu masne i aknama sklone kože, kao i za osjetljivu kožu sklonu crvenilu te onu kojoj nedostaje vlage, piše 24sata.hr.
Vječno maslinovo
Nakon dana provedenog na suncu ovo ulje treba mazati u tankom sloju i bit će to prava blagodat za kožu lica i tijela te će ublažiti štetne utjecaje sunčevih zraka, kažu aromaterapeuti.
Tradicionalno ulje koje rado koristimo u ljekovitim maceratima, svakodnevnim pripremama jela i pakunzima za njegu kose je maslinovo. Jedno je od najpoznatijih prehrambenih ulja koje zahvaljući visokovrijednom sastavu fitosterola i gorkih tvari blagotvorno utječe na rad jetre i žuči.
Vrijedi pravilo kako je za čišćenje i bolji rad jetre bolje što gorkije maslinovo ulje, dakako samo ono hladno prešano i nerafinirano.
Ulje ploda divlje ruže
Djeluje protuupalno pa je odlično za ljude sa suhom i perutavom kožom. Oleinska masna kiselina omekšava i njeguje kožu te dobro utječe na njezinu stimulaciju - napinje je i učvršćuje.
Zadnjih nekoliko godina u kulinarstvu, ali u kozmetičkoj industriji sve je zastupljenije i popularnije ulje konoplje, a hladno prešano i organsko preporučljivo je uvrstiti u svakodnevnu prehranu zbog optimalnog omjera esencijalnih omega 6 i omega 3 masnih kiselina te regulacije krvnog tlaka i razine kolesterola u krvi, a i odličan je čistač organizma.
Masaža tijela ovim uljem ima pravi anti-ageing učinak kako na kožu, tako i na kosu zbog balansiranog izvora nezasićenih masnih kiselina. A plod divlje ruže jedno je od zlatnih ulja prirodne kozmetike.
Ovo je ulje zlatno-crvenkaste do crvene boje zbog karotenoida iz ploda, vrlo bogato esencijalnim masnim kiselinama te prirodnim i neškodljivim vitaminom A.
Ako 40 dana svakodnevno u tankom sloju nježno na lice umasiramo ovo ulje, primijetit ćemo zdraviji i odmoreniji izgled kože. Iz klica se, pak, dobiva vrijedno i hranjivo biljno ulje bogato nezasićenim masnim kiselinama (do 60 posto).
Ulje pšeničnih klica u njezi kože stimulira izmjenu tvari, štiti stanice kože od oštećenja, dokazano smanjuje nastanak i djelovanje bora, dubinski hrani i regenerira kožu, dok će suha, osjetljiva i ispucala koža posebno cijeniti ovo ulje.
Moćno ulje klica
Ulje pšeničnih klica je također vrijedan dodatak u njezi upalnih kožnih bolesti, poput psorijaze i ekcema, zatim za njegu kože nakon opeklina i ozljeda te za tretiranje ožiljaka.
Oralno uzimanje ulja pšeničnih klica djeluje preventivno protiv aterosklerotičnih promjena i smanjuje kolesterol u krvi, a i vrlo je hranjivo te zdravo zbog nezasićenih masnih kiselina i vitamina E.
Njega nakon sunčanja
Nakon nanošenja hidrolata (širokolisna lavanda) preporučuje se da tijelo namažete biljnim uljem pšeničnih klica jer je bogato vitaminom E, kao i ljekovitim maceratom nevena i kantariona.
Kako znati da je ulje kvalitetno?
Biljna ulja na najprirodniji način hrane i njeguju kožu, sprečavaju isušivanje i čuvaju vlažnost, te u aromaterapiji služe kao nosači eteričnih ulja. Imperativ je kvaliteta te uvijek treba potražiti hladno prešana i nerafinirana biljna ulja s očuvanim nezasićenim masnim kiselinama.
Pripazite: Ulja koja se koriste u kuhinji i u kozmetici nisu ista
Ulje lješnjaka često se koristi i u kuhinji gdje ugodnom aromom daje posebnu notu kolačima, domaćim sladoledima i tjesteninama.
Upravo su plodovi lješnjaka, makadamije, badema i argana primjeri gdje se zbog kulinarskih potreba oni prije dobivanja ulja prže. Treba obratiti pažnju kod izbora ulja za njegu lica i tijela jer neprženi plodovi daju ulja za kozmetiku.
Zbogom ekcemu, kožnim upalama, ali i ožiljcima
Ulje ploda divlje ruže nezamjenjivo je kod raznih upalnih bolesti kože, pomaže kod zacjeljivanja postoperativnih ožiljaka ili ožiljaka nastalih drugim oštećenjima, smiruje dermatitise i kožne ekceme, a odlične rezultate pokazuje u svakodnevnom nanošenju na kožu koja pokazuje hiperpigmentaciju.
I koža i kosa vole ulje avokada jer im vraća sjaj
Ulje avokada zbog vitamina E i beta-karotena namijenjeno je njezi svih tipova kože, a posebice suhe, dehidrirane, slabo prokrvljene i zrele kože. Koristimo ga također za tretiranje ožiljaka i strija te regeneraciju kože.
Pomaže protiv preuranjenog starenja kože, u prevenciji nastanka bora, poboljšava čvrstoću kože, a posebno je koristan kod područja oko očiju i u njezi dekoltea, kao i cijelog lica.
Stimulira vlasište, revitalizira kosu i vraća im prirodnu blistavost. Učinkovito je kao maska, moguće ga je ostaviti na kosi tijekom noći, prije šamponiranja.