Statistika često zna iznenaditi pa je tako i u slučaju učinkovitosti Vlade Federacije BiH u prošloj godini dala vrlo čudne rezultate. Zapravo, brojke o rezultatima rada Vlade koje je prikupio i objedinio njezin Zavod za programiranje razvoja umnogome se razlikuju od podataka koje objavljuju neovisni izvori.
Uglavnom, temeljem iskazanih postotaka izvršenja aktivnosti za svako pojedinačno ministarstvo, Federalni zavod za programiranje razvoja došao je do zaključka da je ukupan postotak izvršenja aktivnosti Vlade FBiH za prošlu godinu 86,9 posto. Po ovom izvoru, najučinkovitije u izvršavanju planiranih aktivnosti bilo je Ministarstvo prometa i komunikacija s 98,38 posto, a najmanje uspjeha u ostvarenju zacrtanog imalo je Ministarstvo prostornog uređenja, tek 61 posto. Da je objektivnost mjerenja učinkovitosti itekako upitna pokazuje podatak da je Ministarstvo za pitanja branitelja i invalida domovinskog rata, koje vodi kontroverzni Zukan Helez, među „najuspješnijima“ s čak 96 posto realiziranih aktivnosti. Svatko tko iole prati aktivnosti tog ministarstva zna da u oblasti za koju je ono zaduženo vlada potpuni Ministarstvo financija se pohvalilo s 22 pripremljena zakonska nacrta u prošloj godini, dok je Ministarstvo pravde „posebno istaknulo“ aktivnosti na suzbijanju različitih oblika korupcije. Pomalo apsurdno ako se zna da je čelni čovjek tog ministarstva, Zoran Mikulić, pod istragom SIPA-e i državnog pravosuđa.
Ništa manje nelogičnosti nema ni u tvrdnji da je Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva izvršilo 90 posto planiranog u programu rada za 2012. godinu. Upravo su poduzeća i radnici iz ovih resora najčešći štrajkači i prosvjednici ispred zgrade Vlade FBiH, što dovoljno govori o „uspješnosti“ Ministarstva. Ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica se u izvješću o provedenim aktivnostima u prošloj godini pohvalilo s podatkom da je potrošilo 99,72 posto proračunskih sredstava, čime je kao mjerilo uspješnosti u praksu uvedena i potrošnja. Drugim riječima, što ti manje novca ostane na računu to si uspješniji. Ipak, da nije sve bilo med i mlijeko priznaju i u Zavodu za programiranje razvoja ističući da pojedina ministarstva nisu iskazala utrošena sredstva u odnosu na planirano niti su navela razloge za neizvršenje planiranih aktivnosti. Naravno, za to kao ni ranijih godina nitko neće odgovarati. Ostaje samo konstatacija Zavoda kako „ima prostora za dalji napredak u narednim godinama“.