Procjenjuje se da 3,6 posto svjetske električne energije dolazi iz solarnih elektrana. Iako je to relativno mali udio, u kontekstu obnovljive energije to je veliki postotak. Prema informacijama Svjetskog ekonomskog foruma, više od deset posto ukupne količine električne energije u 2021. godini proizvedeno je u elektranama koje koriste obnovljive izvore energije, piše Večernji list BiH.
Novi zakon i olakšice u BiH
Prethodne godine u Europi su prvi put solarne elektrane i vjetroelektrane proizvele više energije nego prirodni plin, a ugljen su na ovom kontinentu ti izvori energije pretekli još 2019. godine. Najveća proizvodnja električne energije iz sunčeve svjetlosti u Europi je u Njemačkoj, a slijede Španjolska i Italija. BiH, iako prednjači u proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora energije, još uvijek ima jako malu proizvodnju kada je riječ o solarnim panelima. Ipak, donošenjem reformskih zakona za očekivati je da će se ta situacija uskoro promijeniti, posebice u Hercegovini, koja godišnje ima i do 190 sunčanih dana. Novi Zakon o električnoj energiji u Federaciji BiH, koji je usvojen prošlog ljeta, donosi niz pogodnosti, kako za investitore tako i za građane, javlja Večernji list. Federalno ministarstvo energetike, rudarstva i industrije navelo je da Zakon o električnoj energiji Federacije BiH unaprjeđuje funkcioniranje cjelokupnog sektora energije. - Jedna od najznačajnijih novina je pojednostavljenje procedura za izgradnju elektrana. Zakonom je smanjeno administrativno opterećenje i pojednostavljen postupak izgradnje proizvodnih objekata, što će investitorima u energetsku infrastrukturu uštedjeti vrijeme i novac - objasnili su iz ovog ministarstva. Kako su istaknuli, kada je riječ o izgradnji elektrana, ovaj zakon donosi više prednosti. Jedna je oslobađanje od obveze pribavljanja energetskih dozvola za solarne elektrane u Federaciji BiH, kao i od obveze pribavljanja dozvole za obavljanje djelatnosti za proizvodne objekte instalirane snage manje od 1 MW.
Priključenja na mrežu
Sljedeća prednost je uvođenje pojednostavljene procedure priključenja na mrežu objekata koji proizvode električnu energiju iz obnovljivih izvora instalirane snage do 23 kW i koriste se za vlastite potrebe krajnjih kupaca. Zakon donosi i oslobađanje od obveze pribavljanja akta o usuglašenosti projektne dokumentacije, koji je ocijenjen kao suvišan korak koji je investitorima oduzimao mnogo vremena u praksi. - Ovaj zakon predviđa uvođenje sustava certifikacije instalatera solarnih elektrana i vjetroelektrana instalirane snage do 23 kW. Tako će investitori imati jednu kontaktnu točku, ovlaštenu osobu da vodi poslove vezane uz instalaciju i puštanje u rad proizvodnog objekta, bez potrebe da se u postupak uključuje veći broj nadležnih tijela. Ovom odredbom stvaraju se nužni preduvjeti za izmjene propisa u oblasti građenja, prema kojima bi se izgradnja malih solarnih elektrana i vjetroelektrana promatrala kao instaliranje opreme, odnosno oslobodila obveze pribavljanja urbanističke, građevinske i uporabne dozvole. Cilj je stimuliranje izgradnje proizvodnih objekata koji koriste obnovljive izvore energije - objasnili su iz resornog ministarstva. U Republici Srpskoj Zakon o obnovljivim izvorima energije na snazi je od ožujka 2022. godine.
Najveći proizvođači Njemačka, Italija i Španjolska, solari u BiH tek u začecima
Još nema komentara
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.