U FOKUSU

Nakon proglašenja epidemije u SŽ-u, ZDŽ-u i TŽ-u, u Mostaru prijavljena četiri slučaja ospica

storyeditor/2024-07-20/PXL_040522_93292538.jpg
09.08.2024.
u 15:10

U Domu zdravlja Mostar prijavljena su četiri slučaja ospica, što upućuje na prisutnost virusa i u Hercegovini. U FBiH prijavljena su dva smrtna slučaja povezana s ospicama. Riječ je o dvjema mladim osobama od 17 i 18 godina. Epidemija ospica proglašena je u Sarajevskoj, Tuzlanskoj i Zeničko-dobojskoj županiji, gdje je evidentirano više tisuća oboljelih. - U Domu zdravlja Mostar prijavljena su četiri slučaja ospica, što upućuje na dolazak virusa i u naš grad. Dom zdravlja Mostar poziva sve roditelje čija djeca još nisu cijepljena protiv ove teške, ponekad i smrtonosne bolesti da posjete našu ustanovu i cijepe ih - navodi se na stranicama Doma zdravlja Mostar. Navode kako se već nekoliko dana nakon cijepljenja postiže dobar imunološki odgovor koji može spriječiti pojavu simptoma kod neimune osobe.

- Zaštitite sebe i svoje bližnje - cijepite se protiv ospica - poručili su iz Doma zdravlja Mostar. BiH je dospjela u središte zanimanja Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) i UNICEF-a zbog ospica i necijepljenja. U FBiH je prijavljeno više od 7000 osoba inficiranih ospicama te dva smrtna slučaja, što je izazvalo veliku zabrinutost među stanovništvom, ali i liječnicima. Zbog naglog rasta broja oboljelih od ospica reagirao je i Ured SZO-a u BiH. Najnovije procjene nacionalnog obuhvata imunizacijom (WUENIC) pokazuju zabrinjavajući pad cijepljenja protiv ospica u BiH sa stopom pokrivenosti od samo 55%. Stope moraju dosegnuti najmanje 95 posto kako bi se spriječile epidemije u zajednici.

- Nema opravdanja da u 2024. godini djeca budu u opasnosti da obole od ove bolesti koja se može spriječiti. Cjepiva protiv ospica su sigurna i učinkovita. Potrebno je uložiti jače napore u rješavanje svih neregularnosti zbog kojih djeca propuštaju cijepljenje kako bismo ove epidemije mogli staviti pod kontrolu - rekao je Marc Lucet, predstavnik UNICEF-a u BiH. U ZDŽ-u, koji je 19. srpnja proglasio epidemiju ospica, do 2. kolovoza evidentirane su 1402 osobe zaražene ospicama u ovoj godini - potvrdila je prije ministrica zdravstva Aida Salčinović.

- Najviše zaraženih, više od polovine, u proteklih sedam mjeseci evidentirano je u Zenici, gdje je zabilježeno 628 zaraženih osoba. Slijedi Kakanj s 471, Visoko s 200, dok je u ostalim gradovima i općinama mnogo manji broj zaraženih - kazala je tom prilikom ministrica. Na području Zavidovića od početka godine evidentirano je 73, u Olovu 10, Varešu osam, Žepču i Brezi po četvero te Tešnju i Usori po dvoje zaraženih. U ZDŽ-u na tjednoj razini broj zaraženih raste za oko 100 novih slučajeva. Ospice se šire i drugim bh. entitetom. U Bijeljini je trenutačno prijavljeno oko 300 zaraženih ospicama, potvrdila je pročelnica Konzultativno-specijalističke službe Doma zdravlja Bijeljina, specijalistica pedijatrije i dijetoterapeutkinja dr. Stojanka Škorić. Najveći broj zaraženih su mlađa djeca, i to od jedne do četvrte godine.

- Broj zaraženih sigurno je još veći jer ima neprijavljenih slučajeva. Više je oboljelih nego što je službeno prijavljeno u cijelom RS-u, samo što u Bijeljini zdravstveni nadzor najbolje funkcionira - objašnjava dr. Škorić. Kaže da su sva zaražena djeca necijepljena i da je bilo nekoliko majki koje nisu primile drugu dozu u ratnom razdoblju.

- Za razliku od epidemije ospica u Bijeljini iz 2014. godine, kada je bilo oko 1000 zaražene djece, u aktualnoj imamo mnogo više djece koja završe s upalom pluća, što nas je iznenadilo. Nekoliko djece je hospitalizirano zbog komplikacija, ali nismo imali smrtnih slučajeva. Sve je pod strogim nadzorom - ističe dr. Škorić.

Kaže da je u Bijeljini trenutačno jedan vrtić koji je pri kraju s mjerama nadzora, ali su se u međuvremenu pojavila još dva-tri vrtića s nekoliko zaražene djece. Ospice su visokozarazna bolest i u slučaju izloženosti tom virusu obolijeva najmanje 95% necijepljenih osoba. Virus je aktivan u zraku ili na zaraženoj površini do dva sata nakon izlaganja necijepljene osobe. Iz Instituta za javno zdravstvo RS-a podsjećaju da je cijepljenje protiv ospica, rubeole i velikog kašlja obvezno i da se imunizacijom postiže visok stupanj zaštite. Potrebno je da obuhvat cijepljenjem bude bar 95%, ali unatrag nekoliko godina sve se smanjuje. Osoba zaražena ospicama moći će zaraziti i do 18 osoba, osobito ako boravi u kolektivu, poput vrtića i škole.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije