ol koja se može osjetiti i u donjem dijelu leđa, stražnjici i nogama može utjecati na vaš način vježbanja, posao ali i hodanje ili ležanje, piše Ordinacija.hr.
Zašto se javlja bol u kukovima?
Kako bismo vam olakšali, donosimo 6 razloga zašto se bol u kukovima javlja ali i provjerene načine koji će vam pomoći da si stanje olakšate.
1. Artritis
Osteoartritis nastaje zbog propadanja zglobne hrskavice, a uzrok bolesti je još uvijek nepoznat. Poznato je ipak kako je glavni uzročnik boli u kukovima. Artritis može voditi do upala zglobova i erozije hrskavice koja djeluje kao jastuk za kosti. Osim boli, artritis može uzrokovati i otežano kretanje.
2. Tendinitis
Tendinitis je vrsta upale tetiva koja uzrokuje bol i osjetljivost područja oko zglobova. Vlaknasto tkivo tetive može popucati i upaliti se, najvjerojatnije zbog lakše ozljede. Kod zahvaćenog se područja javlja bol, a tetiva ne može brzo zacijeliti jer se mišić neprestano koristi. Bolovi općenito nestaju nakon nekoliko tjedana ili mjeseci, ali mogu i potrajati, pogoršati se, naročito u starijih.
3. Burzitis
Pens anserine bursitis je upala burze smještene između kosti potkoljenice i hvatišta mišića natkoljenice dva do tri centimetra niže od patele s unutrašnje strane koljena. Rezultat je često ponavljajućih radnji koje utječu na oštećenje zgloba u kuku.
4. Naprezanje tetiva i mišića
Stalnim ponavljanjem istih pokreta uzrokujemo naprezanje mišića i tetiva, a svako dodatno opterećenje sprječava kuk da "radi" pravilno.
5. Puknuća labruma
Radi se i pucanju prstena labruma koji djeluje kao vezivno tkivo hrskavičnoga prstena. Sportaši i oni koji ponavljaju određene pokrete imaju veći rizik od ove povrede.
6. Fraktura kuka
Kako starimo, kosti postaju lomljive i osjetljive, pa je tako i veća šansa za moguće ozlijede kuka.
Kako si pomoći?
Specijalisti ortopedi iz centra State Health donose provjerne metode za smanjivanje osjećaja boli i neugode:
1) Terapija u 4 koraka
- Odmor: Uzmite odmor od aktivnosti koje su uzrokovale ozljedu
- Led: Koristite led otprilike 20 minuta bez prekida, nekoliko puta u danu. Ali ga nikako ne stavljajte direktno na kožu.
- Zavoji: Oni će smanjiti oticanje i mogući gubitak krvi. Koristite elastični zavoj.
- Podignite noge: Zapamtite da kada ležite vaš bi kuk trebao biti u višoj poziciji od srca. Taj će postupak smanjiti otok.
2. Fizikalna terapija
Terapeut vam može pokazati vježbe koje će vam pomoći da kontrolirate pokrete i ojačate mišiće koji podržavaju kukove. Vježbe poput hodanja ili plivanja mogu pomoći.
3. Kontrola tjelesne težine
Ako ste pretili, čak će i gubitak nekoliko kilograma puno pomoći kad je u pitanju smirivanje osjećaja boli.
4. Protuupalni lijekovi
Od krema do tableta - puno je dostupnih proizvoda koji mogu pomoći.
5. Injekcije
Svakako porazgovarajte s liječnikom koje vrste ove terapije postoje i koja je najbolja za vaše stanje. Ako se bol u kuku pogoršava bez obzira na to što ste poduzeli sve korake koje ste mogli kako bi si olakšali, posjetite liječnika ortopeda radi pregleda i smjernica za nastavak liječenja.