Nastava u osnovnim i srednjim školama s područja Sarajevske županije ovu, a i sve naredne školske godine i polugodišta započinjat će intoniranjem himne Bosne i Hercegovine.
Ovo je jedan od zaključaka današnjeg sastanka premijera SŽ Elmedina Konakovića i ministra za obrazovanjea SŽ Elvira Kazazovića s akademicima i članovima posebnog stručnog tijela Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava koje je predvodio njegov doskorašnji predsjednik Smail Čekić.
Razgovarano je o provođenju Inicijative nevladinih organizacija “Istina o genocidu i opsadi grada Sarajeva”, o uvođenju promjena u nastavne planove i programe u osnovnim i srednjim školama te Zakona o obrazovanju SŽ. Jednoglasno je podržan početak realizacije ove inicijative čiji je predlagač Sejfudin Tokić, vanjski suradnik Instituta.
„Danas smo razgovarali o nekim propustima u našem obrazovnom sustavu, kao i o radu ovog Instituta koji je članica Sveučilišta u Sarajevu, njihovoj poziciji u procesu obrazovanja i edukaciji u županiji. Suglasili smo se da udžbenička politika nije odgovarajuća vremenu u kojem živimo, jer su naši prethodnici izbjegli mogućnost da naša djeca uče pravu istinu koja se dogodila u Sarajevu i BiH“, naveo je Konaković.
Naglasio je i kako djeca moraju učiti o opsadi Sarajeva, o njegovom stradanju, o genocidu u Srebrenici, mnogo više o zločincima koji su u međunarodnim pravnim procesima odgovorni, osuđeni i leže u zatvorima.
„Mi ćemo se pobrinuti da već u ovoj školskoj godini na određeni način utječemo na sadržaj udžbenika prema kojima naša djeca uče“, kazao je Konaković. Objasnio je i da uvođenje intoniranja himne ima za cilj ojačati svijest djece o važnosti države, njenih obilježja, zastave.
„Ovo je početak naše ozbiljne suradnje s Institutom s kojim želimo da poziciju bh. povijesti, bosankog jezika koji nije odgovarajuće tretiran u udžbenicima, zastupljenosti bh. književnika u njima, bitno ojačamo i stavimo ih na mjesto kakvo oni to zaslužuju“, najavio je Konaković i dodao da istina koja se ne čuje dovoljno iz županije ohrabruje i one snage koje u udžbenicima u RS-u pišu da su osuđeni ratni zločinci ustvari heroji.
Smatra da u BiH trenutno postoji mnoštvo iskrivljenih činjenica kao i da neće dozvoliti da u udžbenicima piše da se u BiH dogodio građanski rat. Također je naglasio da će Vlada SŽ već u ovoj školskoj godini “hrabrije” razgovarati o ovim temama.
Inicijator sastanka, predsjednik Bošnjačkog pokreta za ravnopravnost naroda Sejfudin Tokić naglasio je da je cilj sastanka u konačnici omogućiti da formulacije iz sudskih presuda budu sastavni dio nastavnih planova i programa u SŽ, ali i drugim župaijama.
„Nitko nema pravo napraviti kompromis s istinom i ovdje se radi o krivotvorini, jer u nastavnim planovima i programima ove županije nemamo istinu iz relevantnih dokumenata, kao što su sudske presude“, objasnio je Tokić.
Ministar Kazazović je istaknuo potrebu da se urade određene izmjene u nastavnom predmetu povijesti te najavio već za sutra sastanak aktiva nastavnika ovog predmeta koji će predložiti konkretna rješenja u ovom smislu.
Naglasio je i da će od ove školske godine zatražiti od svih direktora da škole u unutarnjim prostorijama, ali i vani na objektima moraju imati nacionalna obilježja države Bosne i Hercegovine, priopćeno je iz Pres-službe SŽ.