Skupina svjetski priznatih sveučilišnih profesora, akademika, intelektualaca... poslala je otvoreno pismo visokoj predstavnici EU-a za vanjsku politiku Federici Mogherini i povjereniku za proširenje EU-a Johannesu Hahnu te američkom državnom tajniku Johnu Kerryju da poduzmu odlučne i konkretne mjere kako bi osigurali napredak u BiH.
“Dvadeset godina nakon potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma kojim je okončan rat 1995. godine, politička, ekonomska i socijalna situacija u BiH se stalno pogoršava”, navodi se u pismu koje su, između ostalog, potpisali Florian Bieber sa sveučilišta u Grazu, bivši britanski diplomat Sir David Madden, profesor Richard Caplan sa sveučilišta u Oxfordu, dr. Catherine Baker sa sveučilišta u Hullu, dr. Ioannis Armakolas sa Sveučilišta u Makedoniji i Helenske zaklade za europsku i vanjsku politiku, i Srećko Latal, politički analitičar iz BiH. Oni kritiziraju SAD i EU za trenutačnu ulogu u BiH ističući kako su “postupno napustili svoju zakonsku i moralnu obvezu da provedu Daytonski sporazum”, prenosi agencija BIRN. Amerika i EU su pokazali “opadajući interes” oko uloge visokog predstavnika, te u mirovnim snagama EU-a, koje su “ključni mehanizmi za osiguravanje sporazuma civilne i vojne primjene”. “Apeliramo na EU i SAD da ojačaju svoje opredjeljenje za europsku budućnost BiH”, stoji u pismu.
Upozorili su na zahtjeve predsjednika RS-a Milorada Dodika o reformi pravosuđa na državnoj razini koje prijeti daljnjoj destabilizaciji situacije u BiH.
“Prvo, pristup reformi treba ići korak po korak.
Drugo, postoji potreba da se poveća na predanosti provedbi vladavine prava”, osobito što se tiče “korumpiranog i neučinkovitog sektora pravosuđa”, ističu “da se građani BiH moraju staviti u središte svih političkih procesa...
Pregovori o reformi iza zatvorenih vrata ne pridonose stvaranju demokratske političke kulture.
Inkluzivnost građana mora postati dio strategije reforme prema BiH”, istaknuli su potpisnici pisma. (zj)