BiH je uručena donacija iz Austrije od 500.000 doza cjepiva AstraZeneca. Predstavnicima Ministarstva civilnih poslova BiH pošiljku cjepiva predala je veleposlanica Austrije u Sarajevu Ulrike Hartmann koja je kazala kako je vlada Austrije ovime željela pokazati koliko joj je važno pomoći zemljama zapadnog Balkana u suočavanju s pandemijom, piše Večernji list BiH.
Slab odziv građana
BiH i dalje pokušava nadoknaditi zaostajanje u postupku procjepljivanja stanovništva prouzročeno poteškoćama u nabavi cjepiva. Prošlog tjedna dopremljeno je 500.000 doza kineskog cjepiva koji je interventnim uvozom nabavila Vlada FBiH. Do kraja mjeseca očekuje se i isporuka dodatnih 500.000 doza cjepiva Pfizer/BioNTech, donacija vlade SAD-a. U međuvremenu BiH se suočila sa sve manjim zanimanjem za cijepljenje. Očito je da se bh. građani sve teže odlučuju na njega. Oni koji se ne žele cijepiti poručuju da imaju dobre razloge za to. Cijepljenje je dobrovoljno i nitko ih neće prisiljavati, poručuju stručnjaci. Epidemiolozi objašnjavaju da je cijepljenje najbolji put kako bi se spriječile teže kliničke slike. Do 9. kolovoza Sektor za farmakovigilancu i materiovigilancu Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH zaprimio je 749 prijava na reakcije nakon primljenog cjepiva protiv COVID-19, kazala je za Faktor Azira Čajić, načelnica Sektora za farmakovigilancu i materiovigilancu. - Podaci iz BiH ne odstupaju od do sada globalno poznatih, prijavljenih i analiziranih reakcija na cjepiva protiv COVID-19 – kaže Čajić.
Prijave reakcija
Prema njezinim riječima, 705 do sada obrađenih prijava klasificirano je kao “non serious” - očekivane reakcije na cjepivo, uobičajene i prolazne, nisu ozbiljne, s oporavkom u prosjeku od jednog do tri dana. Nadalje, 23 prijave su klasificirane kao “serious” - ozbiljne, a od toga 21 s oporavkom pacijenata bez posljedica. - Zaprimljena je i jedna prijava smrti pacijenta koja se samo vremenski može dovoditi u vezu s cjepivom CoronaVac Sinovac. Povjerenstvo za sigurnost imunizacije Ministarstva zdravstva FBiH provodi postupak detaljne analize predmetnog slučaja koji je u tijeku – kaže Čajić. Reakcije na cjepivo pojavile su se najviše kod osoba od 18 do 44 godine - 50,5%, kod onih od 45 do 64 godine 46,6%, dok je 1,9% reakcija utvrđeno kod osoba od 65 do 74 godine, a kod osoba iznad 75 godina 0,1% reakcija. - Prema spolu, najviše reakcija pojavilo se kod žena – 73,8%, muškaraca 24,1%, dok je u 2,1% slučajeva spol nepoznat. Većinu prijava podnijeli su liječnici (96,5%), farmaceuti (3,4%) i drugi zdravstveni radnici (0,1%) – objašnjava Čajić. Agenciji nije prijavljena ni jedna teška neželjena reakcija koja se dovodi u vezu s cjepivima dostupnim u BiH. U BiH je uslijed zaraze koronom preminulo više od 9000 osoba.•