Usporedno s organizacijom 3. kongresa o katastru u BiH s međunarodnim sudjelovanjem, koji je održan u Mostaru od 2. do 4. prosinca, Geodetsko društvo Herceg Bosne obilježilo je dvadeset godina djelovanja. Društvo okuplja stručnjake u cilju promocije geodetske struke, podizanja razine kvalitete usluga, razmjene iskustava članova s kolegama iz BiH i cijeloga svijeta. Od 2010. društvo je član krovne Svjetske udruge geodeta, a od 2013. pridruženi član Europskog vijeća geodeta. Visoka razina djelovanja postignuta je u proteklih 20 godina, što se ogleda kroz cijeli niz aktivnosti.
Godišnjak društva
Geodetsko društvo HB izdaje Godišnjak koji izlazi od 2001. godine, a u kojem se objavljuju tekstovi o aktivnostima Društva i druge važne novosti iz svijeta geodezije, organizira studijska putovanja za svoje članstvo u cilju upoznavanja geodetsko-katastarskih sustava europskih zemalja. Do sada je organizirano 12 studijskih putovanja. Sljedeće područje djelovanja Društva je stipendiranje studenata geodezije i geoinformatike gdje je Društvo od 2003. godine do danas stipendiralo 31 studenta. Iza sebe Društvo ima tri uspješno realizirana kongresa o katastru u BiH - Neum 2007., Ilidža 2011. i Mostar 2015. - Sretno se poklopila okrugla dvadeseta obljetnica rada Društva, s trećim kongresom. Odlučili smo oba događaja spojiti u jedan. Tako smo tijekom uvodne sesije kongresa skromnom svečanošću obilježili dvadeset godina rada. Prigodnom prezentacijom smo se prisjetili ostvarenih rezultata, a također dodijelili i priznanja zaslužnim članovima Društva Željku Obradoviću, Zdravku Prki i Stipici Oreču te kolegicama Ruži Mrnjavac i Ljerki Drmać. Počasnim članom proglašen je Milan Rezo, predsjednik Hrvatskog geodetskog društva, kazao je predsjednik Društva Herceg Bosne Adelko Krmek. Kongres je održan pod visokim pokroviteljstvom Dragana Čovića, predsjedatelja Predsjedništva BiH, a nazočilo mu je oko 300 geodetskih stručnjaka iz 8 zemalja. Predstavljeno je 25 radova te prezentacije u 5 sesija. Prezentirane su aktivnosti započetog projekta "Registracija nekretnina u BiH" koji za cijeli sustav zemljišne administracije predstavlja veliki izazov. Predsjednik Znanstveno-stručnog odbora kongresa Ivan Lesko naglasio je kako se, osim važnog projekta za sve građane "Registracija nekretnina u BiH" koji je već otpočeo, također nastavlja projekt "Izgradnja kapaciteta za unapređenje zemljišne administracije i procedura u BiH" kojim se nastoji modernizirati i obogatiti novim područjima djelovanja kao što su adresni registar, procjena vrijednosti nekretnina i digitalna arhiva.
Porast aktivnosti
- Globalno se može reći kako je iz obavljenih prezentacija vidljiv veliki napredak i porast aktivnosti u sektoru zemljišne administracije, a također su vidljive zapreke koje tim aktivnostima predstavlja postojeći sustav organizacije, kazao je Lesko. Potrebno je ustrajati u naporima da se donese Zakon o izmjeri i registraciji nekretnina na razini Federacije BiH u postojećoj formi. Time bi se stvorio pravni okvir. *