Božo Ljubić

Od BiH se ne pokušava napraviti "mostarizacija", nego nešto mnogo gore - "ciparizacija"

Božo Ljubić
Patrik Macek/PIXSELL
29.05.2020.
u 19:44

Ovi događaji koji su na sceni - od nelegalnog izbora SIP-a, pritiska na hrvatsku politiku, pokušaj zabrane mise, dehumanizacije hrvatskog naroda, ide u smjeru da se pokuša podjela vlasti između dvije entitetske većine - srpske i bošnjačke. Nažalost to vodi prema ciparskom sindromu, kaže Ljubić

Predsjednik Glavnog vijeća HNS-a Božo Ljubić proveo je protekle godine radeći kao član Sabora Republike Hrvatske. U razgovoru za Dan uživo govorio je o svom radu u korist hrvatskog naroda iz BiH u tom tijelu Hrvatske, ali i političkim događajima u BiH.

"Mislim da smo svojim djelovanjem u Saboru ja i kolega Raguž postavili jedan viši standard zastupanja u ime Hrvata izvan Republike Hrvatske. Ne mjeri se to samo brojem javljanja koje je neusporedivo više nego u prijašnjim sazivima, nego smo pokrenuli nekoliko važnih projekata - na prvom mjestu Deklaracija o položaju hrvatskog naroda u BiH koja je usvojena u Saboru, kroz tematske sjednice problematizirali smo pitanje održivog ostanka i povratka hrvatskih izbjeglica u BiH s posebnim naglaskom u RS, tretirali smo pitanje hrvatske nacionalne manjine u cijeloj Europi, a onda posebno položaj u Srbiji koji nije odgovarajući jer Srbija ne ispunjava uvjete iz Ugovora Hrvatske i tadašnje države Srbije i Crne Gore", rekao je Ljubić za N1. 

Dodao je kako su dali svoj doprinos amandmanima na zakone o strancima, hrvatskom državljanstvu te dječijem doplatku s obzirom na to da veliki broj državljana BiH radi u Hrvatskoj, a njihova djeca koja žive u BiH nemaju pravo na doplatak. Taj zakon je u pripremi, ali, prema Ljubićevim riječima, nije došao u proceduru zbog raspuštanja Sabora.

Na pitanje hoće li se opet kandidirati za Sabor RH rekao je: "Uskratit ću vas za odgovor iz taktičkih razloga".

"Imam mnogo opcija, bio sam izvan BiH pet godina. Dok me nije bilo dosta toga je blokirano, čini se da BiH treba pomoći", rekao je Ljubić.

Komentirajući odgađanje lokalnih izbora kazao je kako je to urađeno na nezakonit način jer je tu odluku donijelo Središnje izborno povjerenstvo koja nije zakonito.

"Nije sigurno da će izbori uopće biti održani u ovoj godini. Ako Ustavni sud BiH proglasi SIP nelegalno popunjenim ni ti rokovi ne važe. Trebalo je raspisati natječaj da svi imaju mogućnost javiti se i u toj proceduri izabrati članove SIP-a. Mislim kako je to napravljeno vrlo nespretno od ljudi koji su to pravili, očito su bili u žurbi", kazao je Ljubić.

Objasnio je kako Parlament nije usvojio izborni zakon temeljem njegove apelacije iz 2016. godine te je SIP u prošlom sazivu donio neka pravila koja "nisu zakonita jer ne postoji zakon te su na temelju tih pravila izabrani izaslanici u Dom naroda FBiH i države".

"Ako imaju većinu u Zastupničkom domu mogli su provesti svu proceduru i opet izabrati koga hoće. Očito im se u nečemu žurilo i bojim se da je cilj dugoročan, da će se nastojati opstruirati izmjene izbornog zakon do sljedećih općih izbora, a onda temeljem političkog utjecaja kreirati Dom naroda da se zagospodari jednom trećinom hrvatskih pozicija u Domu naroda FBiH i onda izaberu i Vladu i predsjednika bez hrvatskog legitimiteta. Sa stajališta HNS-a to je politički neprihvatljivo. Inzistirat ćemo da se u parlamentarnoj proceduri usvoji izborni zakon koji će uvažiti glavne točke iz presude Ustavnog suda u predmetu 'Ljubić'", rekao je.

Kazao je kako se zalažu da se implementiraju i presude Suda za ljudska prava u Strazburu podsjećajući kako su imali to u prijedlogu izmjena izbornog zakona koji je usvojen u Domu naroda, ali ne i u Zastupničkom domu.

Na pitanje jesu li raniji članovi SIP-a bili pod političkim utjecajem, kazao je kako to ne može reći jer niTko nije problematizirao njihov rad na taj način kao što je to slučaj sada.

Na pitanje pokušava li se napraviti "mostarizacija" od BiH, kazao je kako se BiH događa nešto mnogo gore.

"Nama se događa ciparizacija BiH. Ovi događaji koji su na sceni - od nelegalnog izbora SIP-a, pritiska na hrvatsku politku, pokušaj zabrane mise, dehumanizacije hrvatskog naroda, ide u smjeru da se pokuša podjela vlasti između dvije entitetske većine - srpske i bošnjačke. Nažalost to vodi prema ciparskom sindromu. Razočaran sam kratkovidnom bošnjačkom politikom koja pokušava podijeliti vlast u BiH s komponentom iz RS-a. Nama je stalo do BiH i spremni smo je izgrađivati, ali pod uvjetom da ostvarujemo svoja prava kako konstitutivan jednakopravan narod", rekao je Ljubić.

Istaknuo je kako je "izgiran duh Daytona" misleći na izbor izaslanika Doma naroda u FBiH i hrvatskog člana Predsjedništva.

"Znamo da je Komšić izabran sa 95 posto bošnjačkih glasova i ne pokušava se predstaviti kao hrvatski član Predsjedništva. Ukoliko želimo da BiH ide putem samoodrživosti i bude spremna za eurotalantske integracije, mi se međusobno tri konstitutivna naroda moramo priznati", naglasio je.

Na pitanje kako komentira to što je bio jedini koji je komentirao izjavu Milorada Dodika, osvrnuo se na prosvjede održane u Sarajevu u vrijeme održavanje mise.

"Tužno je da se Sarajevo ovako odnosi prema svojim sugrađanima, susjedima, Hrvatima koji su većinom katolici tim više što su napravljene demonstracije. Nazvao sam ih zombihod, ples mrtavca, kozaračko kolo sa zvijezdom petokrakom i jugoslovenskim zastavama i pod znakovima koji su terorizirali Sarajevo četiri godine. Ja sam proveo prvu godinu rata u Sarajevu. Bio sam ratni kirurg, šef ortopedske kirurgije. Gledao sam svojim očima kako zrakoplovi s petokrakom granatiraju zgradu izvršnog vijeća i parlamenta, kako gore. Svojim ušima sam slušao Mladića kada govori 'gađajte Velušiće' umjesto Velešiće, 'razvucite im pamet jer tamo nema puno Srba'. I danas vidimo ljude koji tu demonstriraju i Sarajlije to gledaju onako naivno", rekao je Ljubić.

Za Dodikovu izjavu kazao je kako je "apsolutno anticivilizacijski i sramotno reći "trebalo ih je sve pobiti, trebalo je pobiti i one kasnije koji su hodali".

"Ne znam na koje je mislio. Nama su svježa sjećanja iz prošlog rata gdje iz entiteta RS koji je dobio u naslijeđe od još radikalnijih političkih elemenata SDS-a protjerano, izbjeglo i ubijeno sve skupa preko 90 posto pripadnika moga naroda. I riječi Hrizostoma koji je ne trepnuvši rekao kako prekida sve odnose s kardinalom zbog mise koja moli i za grešnike i nevine, a u isto vrijeme u manastiru kod Višegrada stoji spomenik Draži Mihajloviću", kazao je Ljubić.

Na kraju je poručio kako treba biti u stanju voditi dijalog jer je to jedino rješenje za Bosnu i Hercegovinu.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije