U posljednjih nekoliko mjeseci zapadni Balkan te Bosna i Hercegovina doživljavaju povećan priljev migranata koji dolaze kroz nedavno otvorenu rutu iz Grčke, preko Albanije, Crne Gore, a u posljednje vrijeme i Srbije u Bosnu i Hercegovinu. Timovi za zaštitu migranata Međunarodne organizacije za migracije (IOM) su od lipnja 2017. do veljače 2018. godine pružili izravnu pomoć za oko 320 migranata i azilanata, a među njima je bilo više od 90 maloljetnika koji pripadaju ranjivim skupinama migranata.
Povećan priljev
To je za Fenu izjavio Peter van der Auweraert, predstavnik IOM-a i subregionalni koordinator za zapadni Balkan, ističući kako je broj ilegalnih migranata i tražitelja azila još mali iako je priljev značajno povećan tijekom prošle i prvih mjeseci 2018. godine.
- Teško je utvrditi točan broj migranata i izbjeglica, bilo u Bosni i Hercegovini ili u regiji zbog toga što imamo informacije samo o onim osobama koje su procesuirane od ovlaštenih državnih tijela - kazao je on i dodao kako Međunarodna organizacija za migracije svakodnevno kontaktira državne agencije i UNHCR u pripremi najboljih odgovora na trenutačnu situaciju.
Naveo je kako su trenutačno 82 tražitelja azila smještena u Azilantskom centru, 78 migranata smješteno u Migracijskom centru, dok se oko 100 ljudi nalazi u privatnom smještaju vjerskih zajednica i nevladinih organizacija.
Pohvale za stanovništvo
Izrazio je zadovoljstvo time što migranti imaju sve pohvale za građane Bosne i Hercegovine i državne institucije koje im izražavaju dobrodošlicu uz puno poštovanje njihovih ljudskih prava.
Na pitanje je li Međunarodna organizacija za migracije formirala timove za pružanje utočišta i prve pomoći izbjeglicama iz Sirije, Afganistana i drugih ratom zahvaćenih područja, Peter van der Auweraert je rekao kako imaju svoje timove.
- Kao odgovor na povećani priljev, IOM je već krajem 2017. godine povećao broj osoblja u svojim timovima za zaštitu migranata koji se nalaze u Istočnom Sarajevu i Mostaru. Oni pružaju prvu medicinsku i psihosocijalnu pomoć ranjivim skupinama migranata - istaknuo je. Također, dodao je kako je osiguran i prevoditelj za arapski jezik radi lakše komunikacije. - Prema priopćenjima predstavnika policijskih agencija u Bosni i Hercegovini, najteže pogođeno područje je u Trebinju, tako da je važno istaknuti kako IOM radi i s Crvenim križem Trebinje kako bi se migrantima osigurale dovoljne količine hrane, higijene, odjeće i obuće - zaključio je Van der Auweraert, predstavnik Međunarodne organizacije za migracije i subregionalni koordinator za zapadni Balkan, u izjavi za Fenu.•