Posavski poljoprivrednici prošlu će godinu pamtiti po zbrajanju šteta na svojim poljima, najprije nakon poplava koje su se dogodile u svibnju 2014. godine, a onda i suše koja je Posavsku županiju pogodila u ljeto prošle, 2015. godine.
Svaki sastanak o toj temi, temi vremenskih nepogoda koje su se dogodile u Posavini, uvijek je dobrodošao i njemu se uvijek odazovu, iščekujući rješenja svojih financijskih problema i saniranja minusa koji su se nagomilali u kućnim proračunima, piše Večernji list BiH.
Održavanje komunalne infrastrukture i nastavak sanacije šteta od poplava bili su osnovne teme sastanka u općinskoj upravi Orašja, a koliko je tema aktualna potvrđuje činjenica da se pozivu općinskoga načelnika odazvalo svih 13 predsjednika mjesnih zajednica općine Orašje.
Pomoć poplavljenima
-Općina Orašje je od Vlade Federacije BiH, točnije Federalne uprave civilne zaštite, dobila 1,15 milijuna konvertibilnih maraka za otklanjanje posljedica šteta od poplava i taj novac podijelit će poplavljenima po usvojenom pravilniku o dodjeli novčane pomoći za obnovu, uz napomenu kako će se voditi računa da novac dobiju prvo oni kod kojih je poplava izazvala štete, a koji nisu do sada dobili nikakvu novčanu pomoć, a zatim i drugi u cilju izjednačavanja pružene pomoći za obnovu od poplava s drugim poplavljenima.
U taj proces bit će uključeni predsjednici mjesnih zajednica općine Orašje koji su zaduženi da u svojim mjesnim zajednicama prate stanje obnove, kazao je, uz ostalo, načelnik općine Orašje Đuro Topić.
Predsjednici mjesnih zajednica općine Orašje iznijeli su probleme vezene uz dosadašnje održavanje cesta, posebice u zimskome razdoblju, stanje održavanja groblja, a bilo je riječi i o funkcioniranju i održavanju javne rasvjete.
Milijunske štete od suše
Kada je riječ o problemima vezanim uz saniranje šteta od prošlogodišnje suše , situacija je neizvjesna i s puno nepoznanica hoće li i tko će sanirate milijunske štete. Samo na području općine Orašje poljoprivrednicima je nanesena šteta od 5,122.708 konvertibilnih maraka.
Od ukupnog iznosa, 378.440 konvertibilnih maraka iznose štete prijavljene kod pravnih osoba, a 4,74 milijuna konvertibilnih maraka šteta na materijalnim dobrima kod fizičkih osoba.
Od 732 prijave štete na poljoprivrednim kulturama, najviše ih je bilo u mjesnoj zajednici Donja Mahala - 129, potom u Oštroj Luci 113, slijedi Tolisa sa 100 prijava, a najmanje ih je bilo u Bukovoj Gredi - 11 prijava.
Suša je uništila više od 4000 tona kukuruza, odnosno iskazano u markama ta šteta iznosi 1,7 milijuna KM. Dva milijuna maraka procijenjena je šteta na soji, a na duhanu čak 2,3 milijuna maraka. Poljoprivrednici su prijavljivali štetu i na povrću od gotovo pola milijuna maraka, a štete su zbrojene i na bundevama, djetelini, voću i vrbovoj šibi. •
S obzirom na to da je općinskim proračunom općine Orašje planirano samo 7000 konvertibilnih maraka za naknade zaštite i spašavanja, Općina Orašje nije u mogućnosti obaviti financiranje otklanjanja posljedica šteta od suše iz ljetnoga razdoblja prošle godine.
Općinsko vijeće Orašje usvojilo je na sjednici konačno izvješće o procijenjenoj šteti na temelju kojeg će načelnik općine Orašje Đuro Topić uputiti molbu višim raznima vlasti za financijsku pomoć za otklanjanje šteta sukladno propisima, objašnjavaju iz općinske uprave.