Hrana kao lijek

Otežano disanje, kašalj, grlobolja - koju biljku kuhati i kako pripremiti čaj za borbu protiv bolesti

29.11.2021.
u 13:19

Hladniji dani i manje sunčevih zraka traže više brige za zdravlje i veću potporu imunitetu. Čajevi su odlični saveznici imuniteta koji ne samo da će nas ugrijati kroz cijelu jesen i zimu nego će ljekovito bilje, od kojeg čajeve pripravljamo, osnažiti i zaštititi tijelo od čestih infekcija dišnog sustava koje prate hladnije zimske mjesece.

Čajevi su dobrodošli i kada govorimo o adekvatnom i optimalnom unosu tekućine koja je od iznimne važnosti za pravilno odvijanje svih biokemijskih procesa koji ujedno čuvaju zdravlje i imunološki sustav. Bogatstvo mirisa, okusa i aroma raznih čajnih mješavina uz dodatak domaćeg meda, nekoliko kapi limuna, cimeta i đumbira ovaj će ukusan napitak pretvoriti u saveznika zdravlja.

Koju biljku kuhati?

Ljekoviti sastojci biljaka uz protuupalna svojstva, djeluju i antibakterijski, antivirusno i protugljivično pa će osim preventivnog djelovanja pomoći ublažiti kašalj, otežano disanje, grlobolju i potaknuti brži oporavak kada se razbolimo. Primjena svježe pripremljenih čajnih mješavina i ljekovitog bilja pomoći će podići otpornost našeg organizma, a neke ću biljne čajeve posebno istaknuti kao moćne saveznike u borbi protiv prehlade, grlobolje, kašlja, povišene tjelesne temperature i gripe.

Ehinaceja

Ehinaceja je ljekovita biljka moćnog djelovanja na zdravlje. Od devet vrsta ehinaceje tri su značajne kada govorimo o fitoterapijskoj upotrebi: Echinacea purpurea Echinacea angustifolia, Echinacea pallida. Ova ljekovita biljka, lijepih ljubičastih cvjetova podrijetlom je iz Sjeverne Amerike, a upotrebljavaju se korijen i cvjetovi koji se koriste za pripremanje raznih tinktura, ekstrakata, praškastih pripravaka, tableta, kapsula i čaja.

Ehinaceja ima snažna antiseptička i protugljivična svojstva radi visokog sadržaja hlapljivog ulja i smola pa jača imunološki sustav i potiče proces fagocitoze te je izrazito učinkovita u liječenju prehlada, gripe, svih infekcija gornjeg dišnog sustava, upale uha i virusnih infekcija općenito. Ehinaceja može biti korisna u suzbijanju raznih upala i infekcija, a svakako je dobrodošla u liječenju infekcija mokraćnog sustava, herpesa i gljivičnih infekcija.

Majčina dušica, trputac, sljez... Biljni čajevi koji pomažu kod prehlade, kašlja, grlobolje

 

Shutterstock

Iako se Ehinaceja u većini slučajeva dobro podnosi ovo je vrlo moćna biljka jakog djelovanja i bogata aktivnim sastojcima pa je preporuka čaj konzumirati umjereno i ograničiti konzumaciju čaja na vremenski period od dva tjedna. Ukoliko bolujete od neke autoimune bolesti, multiple skleroze, lupusa, infekcije virusom HIV-a ili drugih bolesti koje uzrokuju poremećaje imunološkog sustava preporuka je izbjegavati korištenje ehinaceje ili bi se svakako prije korištenja trebali konzultirati s liječnikom. Preporuka je Ehinaceu izbjegavati za vrijeme trudnoće i dojenja, kao i kod djece mlađe od godinu dana. Iako dozvoljena, svaka primjena kod djece treba biti u dogovoru s pedijatrom.

KAKO PRIPREMITI?

Za pripremu čaja koristite 1,5 do 2 g sušenih cvjetova Ehinaceje. Sušene cvjetove dodajte u šalicu kipuće vode, poklopite i ostavite da stoji pet do deset minuta. Čaj procijedite i ostavite da se ohladi. U mlaki čaj prema želji dodajte žličicu domaćeg meda i svježe cijeđeni limunov sok. Pijte jednu do tri šalice čaja na dan.

Šipak

Šipak, Ruža divlja (Rosa canina Rosaceae), grmolika ruža, žarko crvenih plodova šipka. Raste u gotovo svim dijelovima svijeta, a zreli plodovi se suše i drobe u sitnije dijelove ili se melju u prah. Ovako pripremljen šipak se koristi u pripremanju ukusnog čaja, ali i za pripremu tinktura, ekstrakata, kapsula i dr.

 

Shutterstock

Šipak sadrži visok udio C vitamina, riboflavina, pektina, jabučne i limunske kiseline te proantocijanidina koji djeluju kao snažani antioksidansi i saveznici su u jačanju imunološkog sustava. Jača tijelo, odličan je za oporavak organizma i smanjenje umora, a saveznik je imuniteta u borbi protiv prehlade i gripe. Šipak sadrži visok udio likopena, jakog antioksidansa koji štiti stanice od djelovanja slobodnih radikala, štiti sluznice od virusnih i bakterijskih infekcija, a obiluje vitaminom E, vitaminom B1, kalcijem i željezom. Radi visokovrijednih komponenata svakako možemo govoriti o protuupalnom djelovanju pa i antikancerogenoj aktivnosti. Djeluje kao diuretik, pomaže kod proljeva, a može pomoći smanjiti i menstrualne bolove. Plodovi šipka izvor su zdravlja, a šipkov čaj zaista može biti koristan saveznik zdravlju cijelu jesen i zimu.

KAKO PRIPREMITI?

Za pripremu čaja koristite oko 5 g sušenog šipka ili 2 do 2,5 g mljevenog šipka. Dodajte šipak u šalicu kipuće vode, poklopite i ostaviti da stoji deset minuta. Čaj procijedite i ostavite da se ohladi. U mlaki čaj prema želji dodajte žličicu domaćeg meda i svježe cijeđeni limunov sok. Pijte dvije do četiri šalice čaja na dan.

Iako čaj od šipka nema dokazane nuspojave kod zdravih odraslih osoba ne preporuča se konzumacija u vrijeme trudnoće ili za vrijeme dojenja.

Zeleni čaj

Zeleni čaj (Camellia sinensis Theaceae) podrijetlom je iz Kine i Indije, a ova je vrlo važna kultura nezaobilazna kada govorimo o dobrobitima za zdravlje. Aktivni sastojci imaju snažno djelovanje, a sadrži i kofein koji djeluje stimulativno na organizam te smanjuje osjećaj umora i iscrpljenosti.

 

Shutterstock

Listovi zelenog čaja bogati su polifenolima, antioksidansima koji štite tijelo i moćni su saveznici imuniteta i zdravlja općenito. Zeleni čaj djeluje diuretski, a također djeluje antibakterijski i protuupalno. Sadrži kvercetin i druge bioflavonoide te može pomoći u smanjenju bolesti srca, moždanog udara i raka.

Tanini iz čaja mogu negativno utjecati na apsorpciju željeza pa se radi sadržaja tanina i kofeina ne preporučuje čaj davati djeci niti u vrijeme trudnoće ili za vrijeme dojenja. U osjetljivih osoba može prouzrokovati migrensku glavobolju, a ne preporuča se niti osobama osjetljivog želuca, kod ulkusa, gastritisa ili GERB-a.

KAKO PRIPREMITI?

Za pripremu čaja koristite oko 2,5 g zelenog čaja. Dodajte čaj u šalicu kipuće vode, poklopite i ostaviti da stoji deset minuta. Čaj procijedite i ostavite da se ohladi. U mlaki čaj prema želji dodajte žličicu domaćeg meda i svježe cijeđeni limunov sok. Pijte dvije do tri šalice čaja na dan.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije