Preliminarna studija, provedena na pacijentima oboljelim od COVID-19, pokazala je kako bolest u teškim oblicima može izazvati oštećenja mozga, odnosno izazvati komplikacije poput moždanog udara, upale i simptoma kao što su psihoza i demencija.
Ovo su rezultati prve detaljne studije raspona neuroloških komplikacija koronavirusa, istaknuli su istraživači i poručili kako je neophodno provesti opsežnije studije kako bi se otkrili mehanizmi koji se kriju iza njih i olakšala potraga za lijekom, prenosi Faktor.
- Ovo je važno evidentiranje komplikacija COVID-19 povezanih s mozgom kod hospitaliziranih pacijenata. Jako je važno nastaviti prikupljati ove informacije kako bismo u potpunosti shvatili virus - rekla je jedna od autorica istraživanja Sarah Pett, profesorica sa Sveučilišta College u Londonu.
Istraživanje je objavljeno u četvrtak u časopisu "Lancet Psychiatry", a baziralo se na detaljnom proučavanju 125 slučajeva širom Velike Britanije.
Pacijenti su bili u rasponu od 23 do 94 godine, a iako su komplikacije češće kod starijih pacijenata, primijećeno je izmijenjeno mentalno stanje u svim starosnim grupama.
Podaci su prikupljani između 2. i 26. travnja, dok je broj oboljelih u Velikoj Britaniji eksponencijalno rastao.
Benedict Michael sa Sveučilišta u Liverpulu kazao je kako je istraživanje fokusirano na teške slučajeve bolesti.
- Iako su o izmijenjenom mentalnom stanju izvještavali pojedini kliničari, bili smo iznenađeni kada smo identificirali tako mnogo slučajeva, posebno kod mlađih pacijenata, i zbog širine kliničkih sindroma - rekao je Michael.
Najčešće komplikacije bile su moždani udar, koji je prijavljen kod 57 od 125 slučajeva. Od tih slučajeva, većina su bili pacijenti stariji od 60 godina, a većinom je bila riječ o ishemijskom udaru, odnosno zapušenju krvnog suda u mozgu.
Studija je pokazala i to kako je 39 od 125 pacijenata pokazivalo znakove zbunjenosti ili promjene u ponašanju što se odrazilo i na njihovo duševno stanje.
Među njima je devet osoba imalo nespecifične moždane disfunkcije, odnosno encefalopatije, a kod sedam osoba zabilježena je upala mozga, odnosno encefalitis.
Preostala 23 pacijenta dobilo je dijagnozu izmijenjenog mentalnog stanja poput poremećaja raspoloženja, sindroma nalik demenciji i psihoze, prenosi The Guardian.
Iako je većina psihijatrijskih dijagnoza zabilježena kao nova, istraživači kažu kako nemogu isključiti mogućnost da je dijagnoza postojala prije nego što je pacijent dobio COVID-19.
- Sada su nam potrebne detaljne studije koje će nam pomoći da shvatimo moguće biološke mehanizme kako bismo mogli istraživati moguće lijekove – istaknuo je Michael.